ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Výstavba bytů v Plzni se opět rozběhla naplno

13.05.2016

Plzeň 13. května - Bytová výstavba v Plzni se po sedmi letech od počátku ekonomické krize opět rozjela naplno. Rozbíhají se projekty, které dlouho stály. Ve městě se díky oživené vysoké poptávce budují stovky bytů. Největšími rozvojovými lokalitami, kde se začne stavět ještě letos, jsou bývalá kasárna Světovar a oblast u univerzitního areálu na Borech. ČTK to řekli náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) a ředitelka útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

"Trh je dnes nastartovaný. Média píší, že je krize za námi, a lidé se přestali bát a začínají utrácet," uvedl Šindelář.

Bytový projekt na Světovaru má stavební povolení. Byty buduje privátní investor BC Real Plzeň, který už stavěl byty na Bručné. V první etapě na Světovaru půjde o 72 bytů, které už firma nabízí ke koupi na billboardech. Připravuje také bytové domy u papírny.

Druhým velkým projektem je sedm domů se zhruba 400 menšími byty, které chce v nejbližší době začít stavět izraelská firma Daramis. Už má stavební povolení. "Chtějí je nabízet studentům a učitelům na univerzitě," řekl Šindelář. Developer koupil pozemek v roce 2007. "Projekt delší dobu stál kvůli krizi. Developeři už ale znovu cítí nastartování ekonomiky," podotkla Vostracká.

Na Valše pokračuje další etapa výstavby bytových domů, kterou zajišťuje pražský developer V Invest. "Po nesmělém začátku se opět rozběhla, poptávka lidí se výrazně zvětšila," uvedla ředitelka. Současné požadavky kupců jsou na bytové i rodinné domy. Celkově má ve 30hektarové lokalitě vzniknout přes 400 bytů.

Plzeňské IKO dokončilo desítky bytů v Černicích a nyní staví rodinné i bytové domy v Újezdě. Developerská firma Madruzzo dokončila bytový dům ve Veleslavínově ulici u hlavní pošty v centru Plzně. Místní Stafin buduje první ze tří bytových domů u Kalikovského mlýna poblíž středu města, pokračuje výstavba desítek bytů v nedaleké ulici Na Jíkalce. První z pěti domů dokončila rokycanská firma Šabata v Kaplířově ulici naproti úřadu práce na Borech a připravuje druhý.

(čtk)