ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Baťův kanál má být prodloužen až do centra Hodonína

12.05.2016

Hodonín 12. května - Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVCČR) chce prodloužit plavbu po Baťově kanále až do centra Hodonína, řekl dnes ČTK mluvčí podniku Jan Bukovský. Zhruba za půl miliardy korun firma vybuduje plavební komoru na okraji Hodonína, přístaviště v okolí Mlýnského ramena a menší stání pro zastávku lodí v samotném centru města nedaleko radnice. Práce by podle Bukovského mohly začít v roce 2022 a potrvají dva roky. Peníze na to má dát stát.

V současnosti se dá na Baťově kanále plout z Otrokovic na Zlínsku až do slovenské Skalice. Dostat se dá po vodě i z Rohatce do Hodonína, avšak tento úsek není na padesátikilometrovou trať z Otrokovic napojen. Změnit to má plánovaná plavební komora v Rohatci, která oba úseky propojí. Stát bude 230 milionů a bude hotova v roce 2020.

Díky tomu se bude možné dostat lodí ze Zlínského kraje až na okraj Hodonína, avšak další půlmiliardová investice má trať prodloužit z okraje města až do samotného centra asi sto metrů od radnice. "Současný přístav je v Hodoníně nad jezem na okraji města. Dále je tam ale Mlýnské rameno, které vede od jezu až do centra města. Po tomto ramenu by mohly jezdit lodě, ale kvůli rozdílné výšce hladin se musí mezi řekou Moravou a tímto ramenem vybudovat plavební komora," uvedl Bukovský.

Investice zahrnuje ještě vybudování dvou přístavišť. Jedno menší má být přímo v centru nedaleko radnice. "Je tam ale malý prostor, a proto se tam nevejde velký přístav. Vybudovali bychom tam proto jen menší zastávku pro několik osobních lodí, které naloží cestující," doplnil Bukovský.

Velký přístav pro 45 lodí by pak podle něj vznikl na okraji města u Mlýnského ramene, kde je místa víc. "Přístaviště na okraji města je a jezdí z něj lodě do Rohatce. Když tam ale přijede více lodí, nevejdou se tam. Proto je potřeba vybudovat větší přístav," dodal Bukovský.

Podle starosty Hodonína Milana Lúčky (zvolen za ANO) by mohl projekt přinést pozitiva pro cestovní ruch i zaměstnanost. Hodonínsko má totiž v kraji jednu z nejvyšších nezaměstnaností. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) řekl, že na vybudování vodních cest v Hodoníně by bylo možné využít peníze, které pro jihomoravské projekty nabízí čínští investoři z China Development Bank Corporation. V rámci spolupráce s Jihomoravským krajem banka vymezila na projekty na jižní Moravě přes pět miliard korun.

Baťův kanál je nejnavštěvovanější vodní cestou v České republice. Ročně je v jeho okolí okolo čtvrt milionu turistů.

(čtk)