ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Poslanci se přeli s ministerstvem o peníze na sídlo NKÚ

12.05.2016

Praha 12. května - Poslanci z kontrolního výboru Sněmovny se dnes opět přeli se zástupci ministerstva financí o to, proč vláda dosud neuvolnila peníze na stavbu nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Poslanci tvrdí, že o stavbě sídla už loni rozhodl sněmovní rozpočtový výbor, vláda proto nemá o stavbě rozhodovat a má jen schválit uvolnění peněz. Zástupci ministerstva oponovali s tím, že podle zákona o tom vláda má právo rozhodnout. Ministerstvo má podle nich také pochybnosti o hospodárnosti této investice.

Výbor už dvakrát ministra Andreje Babiše (ANO) vyzval, aby návrh bez zbytečného odkladu zařadil na jednání vlády. "Ani dnešní jednání kontrolního výboru nerozptýlilo moje podezření, že výstavba nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu je ze strany ministerstva financí záměrně zdržována," řekl ČTK předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM). Aby NKÚ mohl pro stavbu využít ušetřené peníze z předchozích let, musí podle zákona požádat vládu o souhlas s použitím nároků z tzv. nespotřebovaných neprofilujících nároků na profilující výdaje.

Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) zdůrazňoval, že o stavbě už rozhodl rozpočtový výbor loni. Podle zákona schvaluje návrh rozpočtu NKÚ právě rozpočtový výbor. Nevyloučil, že když vláda materiál neschválí, navrhne, aby peníze na stavbu nového sídla šly rovnou ze státního rozpočtu a nikoli z ušetřených výdajů. "Vláda nemá rozhodovat o tom, jestli stavba bude, nebo nebude, to už bylo rozhodnuto usnesením rozpočtového výboru, rozhodnuto usnesením Sněmovny," prohlásil.

"Podstatou problému je, že ministerstvo financí zcela záměrně postupuje podle všech právních předpisů, kterými je vázáno," řekl novinářům náměstek ministra Ondřej Závodský. Ministerstvo financí také žádalo o vynětí materiálu z meziresortního připomínkového řízení, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tomu nevyhověl, uvedl. Ministerstvo k návrhu na uvolnění peněz připojilo svůj alternativní návrh. "Ministerstvo financí, jestliže má představu o tom, že něco je neúčelné, nehospodárné, neefektivní a nebo nejsou vyjasněny a rozptýleny naše obavy, tak prostě se svým názorem netají a do vnějšího připomínkového řízení, ke kterému bylo zavázáno, tak prostě tyto názory přidalo," dodal.

Ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu poslancům řekla, že od 1. března platí novela zákona o nakládání s majetkem státu a vláda má podle ní v kompetenci rozhodovat o umístění organizačních složek státu. "NKÚ, byť je to samozřejmě instituce upravená v ústavě, tak z této kompetence vyňatá není," řekla. Vláda by proto podle ní měla schválit sídlo úřadu jako takové.

Poslanci debatu nakonec přerušili a odhlasovali si, že na příštím jednání chtějí osobně ministra Babiše. Babiš se z jednání omluvil kvůli pracovní cestě. Dnes má na programu návštěvu Karlovarského kraje, podle rozvrhu měl dopoledne v programu mimo jiné debatu se zdravotníky v sokolovské nemocnici. Koníčkovi se nelíbí, že Babiš dal přednost této cestě před obhajobou postupu ministerstva před výborem.

(čtk)