ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nejvyšší příhoz v aukci budovy ND je zatím 257 milionů

12.05.2016

Praha 12. května - Nejvyšší příhoz v dnešní dražbě někdejší provozní budovy Národního divadla, kterou vlastní společnost Themos, se po hodině dostal na 257 milionů korun. Dražba začala v Národním domě na Vinohradech v 11:00 s vyvolávací cenou 87 milionů korun. Aukce nadále pokračuje. Zájemci o budovu, která je součástí areálu Nové scény u Národní třídy, jsou tři včetně samotného divadla. To ji v 80. letech vybudovalo a později o ni přišlo v restitucích.

O konání dražby rozhodl insolvenční správce Themosu na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Společnost Glory Daze má k budově zástavní právo. Pohledávka pochází z úvěru, který firmě Themos v roce 1994 dala Agrobanka. Prodej organizuje dražební společnost Prokonzulta. Odhadní cena budovy je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun.

Kauza kolem budovy Themos trvá od roku 1990. Voršilky v té době dostaly od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že vrácena byla nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu a ten vyzval Národní divadlo k vystěhování. Parlament tehdy trval na vyvlastnění a Národní divadlo vedlo soudní spory s majitelem. Budova se pak stala předmětem konkurzní podstaty.

Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky. Do insolvence se Themos, jehož nejcennějším aktivem je právě provozní budova Národního divadla, dostal v roce 2013. Pozemek pod budovou ale stále patří voršilkám, což může být pro případné zájemce o koupi komplikací.

(čtk)