ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň buduje nový fotbalový areál

12.05.2016

Plzeň 12. května - Hřiště slavného fotbalového klubu TJ Slovan Spoje, který funguje v Plzni 105 let, ustoupí stavbě prvního záchytného parkoviště Park & Ride se zhruba 300 místy. Budou tam zdarma parkovat řidiči, kteří přijedou z jihu nebo západu a do centra Plzně pojedou tramvají. Místa budou využívat také lidé z univerzity a úřadu práce. Parkoviště bude investicí města, půjde jen o zpevněnou plochu za jednotky milionů, řekl dnes ČTK náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) na stavbě náhradního fotbalového hřiště.

Moderní parkoviště vznikne na opuštěném hřišti na Borech až po vybudování strategické tramvajové trati na Borská pole, tedy k univerzitě a obří průmyslové a obchodní zóně. Na stavbu za 720 milionů korun má Plzeň předběžně rezervované peníze v programu ITI (integrované teritoriální investice). Projekt tratě se nyní upravuje kvůli přesunutí zastávky blíže k výzkumnému centru NTIS a úpravě točny. Hotový bude včetně prováděcí dokumentace a změněného stavebního povolení do ledna 2017, poté začne soutěž na dodavatele. Stavba potrvá do roku 2019.

Dvoukilometrová trať na Borská pole se připravovala 15 let, hlavně kvůli jednání s majiteli pozemků. Poslední získalo město v roce 2013. Tramvaj bude zatáčet z Klatovské do Kaplířovy ulice. Bude mít dvě točny, tři zastávky a most přes silnici I/27 na Klatovy. Na Borská pole dojíždí v době výuky ZČU asi 30.000 lidí denně. Po sídlišti Lochotín jsou nejexponovanější lokalitou Plzně.

Nový fotbalový areál TJ Slovan Spoje s plochou 2,4 hektaru vzniká za 38 milionů korun na městském pozemku v nivě řeky Mže pod Křimickou ulicí. V městské části Přední Skvrňany tak budou dvě travnatá hřiště, z toho jedno menší tréninkové. Plochy daruje město klubu včetně tribuny pro 300 diváků, provozního objektu, kabin a dalšího zázemí v zateplených kontejnerech. "Komplex, kde budou desítky parkovacích míst, půjde do zkušebního provozu v září, kolaudace má být v listopadu," řekl Šindelář. Hygienici stadion povolí až po změření hluku fanoušků.

Je opravená příjezdová silnice, provádí se terénní úpravy budoucího areálu. Podle Pavla Grisníka z odboru investic je v projektu rezerva na dvě volejbalová hřiště. Plzeň původně vyčlenila na stadion 54 milionů Kč, ale díky soutěži cenu stlačila.

(čtk)