ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Připojení Komořan na okruh zohlední připomínky městské části

10.05.2016

Praha 10. května - Hlavní město zohlední v projektu připojení Komořan na Pražský okruh připomínky městské části Praha 12. Radní dnes neschválili vypsání veřejné zakázky za 42 milionů korun, ale vrátili dokument Praze 12 k připomínkám. ČTK to řekla starostka Prahy 12 Daniela Rázková (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12). Projekt počítá se vznikem nové křižovatky i s přeložením železnice. Praha 12 se obává nadměrné dopravní zátěže a hluku a požaduje, aby byla silnice zčásti zúžená jen na dva pruhy.

Silnice by měla vést ve stopě současné Komořanské ulice, která má být rozšířena. Pro její pokračování má být zčásti využita dnešní železniční trať ve směru na Vrané nad Vltavou. Železnici by tak čekalo přeložení západním směrem.

Městská část Praha 12 má k záměru několik připomínek, které by se měly do projektu promítnout. Žádá, aby byla komunikace mezi ulicemi U Soutoku a Pražským okruhem zúžena pouze na dva pruhy. Současně požaduje přeložení fotbalového hřiště a náhradní prostory pro psí útulek, kterých se stavba dotkne. Žádá i zachování koridoru pro budoucí tramvajovou trať do Komořan.

K navrhované variantě se zpočátku záporně stavělo ministerstvo dopravy, kterému se nelíbilo, že nová mimoúrovňová křižovatka povede v těsné blízkosti křižovatky Strakonické. Nakonec ale vydalo souhlas. S vítěznou variantou souhlasila už v roce 2006 modřanská radnice.

Proti stavbě silnice byli někteří místní obyvatelé, kteří prosazovali most přes Vltavu u soutoku s Berounkou ke Strakonické ulici. Obávají se toho, že by se kvůli silnici zvýšil hluk a zhoršil stav ovzduší. Varianta mostu se ale nezdála vhodná ministerstvu životního prostředí, protože silnice by ohrozila datové centrum v komořanském zámku, které slouží v případech přírodních katastrof.

(čtk)