ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pražští radní schválili zvýšení nájemného v městských bytech

10.05.2016

Praha 10. května - Pražští radní schválili zvýšení nájemného v městských bytech od letošního července o inflaci. Od roku 2012 se v metropoli nájemné nezvyšovalo, přestože to smlouvy umožňují. Loni hlavní město z nájmů asi 9200 bytů získalo 528,7 milionu korun, při uplatnění inflace 0,3 procenta vybere o 1,6 milionu více. Návrh ještě musí schválit zastupitelstvo, pražská sociální demokracie s ním nesouhlasí.

"Nemalá část Pražanů bydlí v městských bytech. Odmítáme, aby se těmto lidem navyšovaly náklady na bydlení. Ty jsou v hlavním městě již tak zdaleka nejvyšší v celé České republice," uvedl ve vyjádření pro ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Podle radního pro sociální oblast Daniela Hodka (ČSSD) je nabídka dostupného bydlení v městských bytech je jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak zabránit nárůstu počtu lidí bez domova.

Podobně už rada na začátku března schválila, že bude využívat smluvně zakotveného růstu nájemného o inflaci u nebytových prostor. "Zvýšení je především v symbolické rovině, abychom se chovali jako řádný hospodář," řekl dříve na jednání výboru pro zdravotnictví a bydlení radní Radek Lacko (ANO). Podle něj je i tak nájemné v městských bytech přibližně třetinové oproti tržnímu.

Praha vlastnila ke konci loňského listopadu 9229 bytů, z toho 2545 je určeno k prodeji. Od začátku roku hlavní město prodalo 28 bytových domů za 1,7 miliardy korun. Nejčastěji mají byty v majetku města dispozici 1+1 nebo 2+0, 3+0 a 3+1. Co do počtu pak následují byty 2+1 a 1+0. Nejméně bytů je čtyřpokojových a větších, město jich vlastní 751. Nejvíce magistrátních bytů, přes 3100, se nachází na Černém Mostě, dále ve Stodůlkách a Řepích.

(čtk)