ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Před půlstoletím otevřeli Všesportovní stadion

10.05.2016

Praha 10. května - Obří světelná lízátka na zbrusu novém sportovišti dostalo město Hradec Králové do užívání před padesáti lety, 11. května 1966. Nový stadion nazvali Všesportovní nebo také Pod lízátky, podle osvětlovacích panelů s typickým tvarem této cukrovinky. Honosně působící stavba dosud patří svou kapacitou mezi největší v ČR, bohužel ale již léta marně čeká na rekonstrukci.

Stadion je dominantou místní části Malšovice, světelné panely se tyčí do výšky 55 metrů a každý váží 45 tun. Stavět se začal v roce 1959 jako multifunkční sportovní areál. Projekt architektů Františka Steinera a Františka Čížka stavebně realizovaly Vodní stavby Praha, Montas Hradec Králové a Eram Hradce Králové - stavělo se v takzvané akci Z, tedy s výpomocí občanů. Stadion byl otevřen u příležitosti dojezdu 3. etapy populárního cyklistického Závodu míru.

Nejvíce diváku se tu shromáždilo 12. srpna 1972, kdy hradecký Spartak ZVU před 32 tisíci diváky (oficiálně se uvádělo 25.690) porazil pražskou Spartu 3:2.

V sezoně 1984/85 byla na Všesportovním stadionu, jehož vlastníkem je město, rekonstruována travnatá plocha, poslední větší úpravy plochy i zázemí se pojí s rokem 2012. Oficiální kapacita stadionu byla 25.000 míst (17.000 sezení, 8000 stání), podle nových opatření je však k dispozici 7000 míst k sezení na samostatných sedačkách.

Náklady na plánovanou rekonstrukci stadionu, kde nyní sídlí druholigový FC Hradec Králové, město odhaduje na 400 milionů korun, stavět by se mělo po etapách a na stadion by se po dokončení mělo vejít celkem deset tisíc diváků.

Projektanti nyní dodělávají dokumentaci pro územní rozhodnutí, o které by město mělo požádat zhruba na konci května. Charakteristické osvětlení stávajícího stadionu v podobě čtyř stožárů ve tvaru lízátek zůstane zachováno i pro novou arénu. ČTK to dnes řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Nový fotbalový stadion bude mít kapacitu 10.000 diváků a náklady na výstavbu by neměly překročit 400 milionů korun bez DPH. Stadion by se měl stavět po etapách. "Nejprve bude postavena nová západní tribuna, která se stane hlavní tribunou s veškerým zázemím. Následovat bude výstavba tribun za brankami a nakonec stavba východní tribuny, která je dnes hlavní," řekl Vedlich. Stávající osvětlovací stožáry jsou podle něj již v neuspokojivém stavu a pravděpodobně je nahradí čtyři nové obdobného tvaru.

Pravomocné územní rozhodnutí by stadion podle Vedlichova odhadu mohl získat letos na podzim. "Následně bude podána žádost o stavební povolení. Stavební firmu bychom mohli vybírat v první polovině roku 2017, stavět by se mohlo začít ve druhé polovině roku 2017," uvedl Vedlich. Doba výstavby se odhaduje na jeden a půl až dva roky, přičemž soutěžní zápasy se na stadionu budou hrát i po dobu stavby.

Město nyní řeší i variantu úprav stadionu v případě, že nyní druholigový FC Hradec Králové postoupí a v příští sezoně bude hrát v první lize, která má pro stadiony výrazně přísnější kritéria. Pro tento případ má město připravený projekt úpravy východní tribuny tak, aby odpovídala parametrům požadovaným Fotbalovou asociací ČR. Hradec, momentální lídr Fotbalové národní ligy, by po úpravách tribuny za asi 13 milionů korun nemusel žádat pro stadion výjimku.

"Vše by se mělo o prázdninách hraničně stihnout, ale několik úvodních utkání bychom zřejmě museli odehrát na jiném stadionu," uvedl Vedlich. Narychlo udělaná investice do východní tribuny by podle něj po výstavbě celého stadionu vniveč nepřišla, protože tribuna by po postavení nové východní tribuny sloužila jako zázemí pro mládež a přilehlé hřiště s umělým povrchem.

Přestavbu malšovického sportovního stadionu radnice chystá více než deset let. Nejprve chtěla stadion po etapách rekonstruovat. Později zvolila vybudování stadionu ve společném projektu s německou společností ECE, která si vedle stadionu chtěla postavit nákupní centrum. Firma ECE však z projektu odstoupila a město se loni na jaře rozhodlo, že stadion vybuduje samo. Loni v únoru radnice představila studii možné podoby stadionu od Tomáše Vymetálka.

Konkrétní podobu stadionu dává Sdružení Fotbal VPÚ AS, které za 5,55 milionu korun bez DPH pro město zpracuje kompletní dokumentaci pro územní řízení, stavební povolení i provedení stavby. Součástí sdružení jsou projekční společnosti VPÚ DECO PRAHA a plzeňská AS Projekt.

(čtk)