ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kolín láká investory, mohl by získat 150 milionů

09.05.2016

Kolín 9. května - Kolín jedná s pěti vážnými zájemci o pozemky v průmyslové zóně Ovčáry, a to včetně investora, který by do městské kasy přinesl asi sto milionů korun. Peníze z prodeje pozemků zásadně ovlivňují městský rozpočet a případné investice zadluženého Kolína. Novinářům to dnes řekl starosta Kolína Vít Rakušan (STAN).

O pozemky v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry je zájem. Na jeden pozemek je dokonce více uchazečů. "Průmyslová zóna Ovčáry je velmi dobře lokalizovaná a infrastrukturně vybavená," připomněl Rakušan. Podle něj je příznivá i cena, která činí 410 korun za metr čtvereční.

"Stále se jedná o té velké strategické investici, která by městu přinesla do rozpočtu přes 100 milionů korun," doplnil starosta. Projekt koordinuje agentura CzechInvest a město Kolín není oprávněno podávat jakékoliv informace. "Byli jsme pouze minulý týden informováni o tom, že investor stále uvažuje o Kolínu jako o jedné ze dvou možných lokalit," uvedl starosta. Investor zde dělal i geologické průzkumy. "Dopadly k jeho spokojenosti, čímž se potvrdilo, že zóna má co nabídnout a stále je ve finálním souboji s jednou zahraniční lokalitou," řekl Rakušan.

Dalším investorem je firma John Deere, která za tři hektary pozemku zaplatí asi 12 milionů korun. "Očekáváme, že v příštích měsících dojde k podpisu smlouvy," řekl Rakušan. John Deere zde hodlá vybudovat servisní středisko. Další zájemce je také ze zahraničí a jednání se vedou přes rok.

Podle Rakušana v zóně investuje i soukromník z Týnce nad Labem; plánuje stavbu technického zázemí pro své podnikání, zájem má i česká firma se závody v Kolíně a Aši, i tady podle Rakušana vše směřuje k podepsání dohody. "Ve všech případech, které jmenuji, jde o firmy, které by tady reálně produkovaly, nebyly by to tedy pouze skladovací prostory, což je to, o co se dlouhodobě snažíme," řekl Rakušan. "Kdyby všech pět zájemců vyšlo, tak se dostáváme k zajímavému číslu, co se příjmu pro rozpočet týče. Tam bychom se určitě - pokud by vyšla i ta strategická investice - pohybovali nad nějakými 150 miliony korun," upřesnil Rakušan. Roční zadlužení Kolína nyní činí téměř sto milionů korun.

V současnosti vzniká kromě strategického plánu města Kolína Vize pro Kolín do roku 2030, která by měla být představena nejpozději na podzim a která bude obsahovat i investiční plán na příštích pět let. "Týká se to oprav komunikací, sítí, veřejného osvětlení, dětských hřišť, cyklostezek; to se momentálně připomínkuje v rámci úřadu. Rychlost realizace závisí na tom, jak budeme úspěšní v prodeji zmíněných pozemků," uvedl Rakušan.

Hospodaření města zatěžuje dluh, který vznikl při budování zóny a bytů pro japonsko-francouzskou automobilku TPCA. Loni na podzim město podepsalo kupní smlouvu s japonskou firmou Tsubakimoto Chain, která postaví v zóně závod na výrobu rozvodových sad pro automobilové motory. Výše investice je 440 milionů korun, firma by měla zaměstnat 80 až 90 lidí. Stavba začne letos v květnu, výroba má začít v roce 2017.

(čtk)