ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavaři v prvním čtvrtletí zahájili 1118 bytů

09.05.2016

Praha 9. května - Stavaři v 1. čtvrtletí zahájili stavbu 1118 bytů v bytových domech, meziročně o 8,4 procenta více. Počet zahájených staveb rodinných domů meziročně vzrostl o 8,8 procenta na 2804. Zhruba čtvrtina jich připadá na Středočeský kraj. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Největší podíl nově zahájených staveb bytových domů připadá na Prahu. Její podíl se však z únorových 51,8 procenta snížil na 44,2 procenta. S odstupem následují Jihomoravský (13,6 pct), Zlínský (13,1 pct) a Plzeňský kraj (11,3 procenta).

V hlavním městě se v 1. čtvrtletí začalo stavět 494 bytů v bytových domech, meziročně o 20,6 procenta méně. V březnu jich stavaři zahájili jen 12.

"Poptávka po novém bydlení neustále roste, zájemci chtějí využít rekordně nízkých úrokových sazeb u hypoték. Bohužel v minulých letech zanedbaná příprava nových územních plánů - v některých případech způsobená odporem vůči jakékoliv výstavbě - způsobila, že firmy takřka nemají co stavět. Projektů připravených v minulosti totiž výrazně ubývá," uvedl generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Mluvčí konkurenční společnosti Central Group Marcela Fialková upozornila na prohlubující se rozdíl mezi nově zahájenými a prodanými byty. Podle údajů společností Trigema, Central Group a Skanska Reality developeři v Praze v prvním čtvrtletí prodali 1600 bytů. "Poptávka tak pomalu začíná převažovat nad nabídkou nových bytů. To se brzy může projevit růstem cen a nové bydlení se tím opět stane méně dostupným," doplnila Fialková.

Počet nově rozestavěných rodinných domů meziročně vzrostl o 8,8 procenta na 2804. Nejvíce připadalo na Středočeský (26,8 pct), Jihomoravský (12,5 pct), Moravskoslezský (10,4 pct) a Jihočeský kraj (9,2 pct). Podíl Prahy mírně vzrostl na 3,6 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali firmy a jednotlivci v 1. čtvrtletí stavět 5164 bytů, meziročně o 2,1 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 jich ovšem bylo téměř o polovinu méně.

(čtk)