ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hrad Litice by se měl opět otevřít v červnu

07.05.2016

Litice (Orlickoústecko) 7. května - Od začátku června by se měl návštěvníkům opět otevřít hrad Litice na Orlickoústecku. Uzavřen byl vloni 12. května kvůli poškození zdiva bývalého severního paláce. Stavební práce budou pokračovat ještě za provozu, řekl ČTK Ota Minařík z Národního památkového ústavu (NPÚ).

"Stavební práce se trochu zdržely, nechtěli jsme riskovat bezpečnost návštěvníků. Ale hrad už by měl být od 1. června přístupný," uvedl Minařík. Lidé tak budou mít možnost sledovat opravy takzvané torzální architektury.

Vydrolení zdi vloni nejdříve odsunulo zahájení turistické sezony až na konec dubna, později se však ukázalo, že poškození je závažnější a rozsáhlejší, než se původně předpokládalo. Hrad byl proto téměř celý loňský rok uzavřen.

Dělníci nejdříve museli zdivo staticky zajistit a rozebrat poškozené části a poté je znovu vyzdít. Kromě severního křídla se opravuje i křídlo východní. Celkové náklady dosáhnou asi šesti milionů korun bez DPH, které poskytlo ministerstvo kultury.

Litice byly založeny ve 13. století, avšak největšího rozkvětu dosáhly v době, kdy jejich vlastníkem byl český král Jiří z Poděbrad. Za dalších majitelů, Pernštejnů, pozbyl hrad na významu, začal chátrat a měnit se ve zříceninu. S opravou památky se začalo už na konci 19. století, nyní je včetně věže zpřístupněna, nádvoří se příležitostně využívá ke konání kulturních akcí. V hradním paláci je výstava archeologických nálezů a dobových fotografií a pohlednic.

(čtk)