ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Metrostav začne v Helsinkách stavět trasu metra

04.05.2016

Helsinky/Praha 4. května - Smlouvu na výstavbu trasy metra v Helsinkách v délce 2,77 kilometru podepsali zástupci Metrostavu a společnosti Länsimetro Oy. Zakázku za přibližně 33 milionů eur (cca 890 mil. Kč) získal Metrostav ve sdružení s finskou společností Destia. Práce začnou již tento měsíc, informoval dnes Metrostav ve své tiskové zprávě.

Metrostav bude provádět ražby tunelů a injektáže (vhánění zpevňovací směsi pod tlakem do konstrukce), finský partner zajistí lomovou ražbu ve stanici Espoonlahti, ražbu vertikálních šachet a odvoz vyrubaného materiálu.

Pro Metrostav to není první zakázka ve skandinávských zemích. Již dříve se podílel nebo se stále podílí například na stavbách tunelů Hédinsfjördur a Nordfjordur na Islandu nebo tunelů Veitastrond a Joberg v Norsku.

Vzhledem ke stagnujícímu stavebnímu trhu v ČR dosahuje Metrostav včetně svých dceřiných společností přes 30 procent svých tržeb v zahraničí. Loni Metrostav vykázal čistý zisk 451,6 milionu korun, meziročně o 0,3 procenta méně. Tržby mu poklesly o 0,6 procenta na 19,21 miliardy korun.

(čtk)