ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrava začne řešit další osud Nové Karoliny

04.05.2016

Ostrava 4. května - Město Ostrava chce v dohledné době řešit s vlastníky pozemků další osud lokality Nová Karolina v centru města. Na území po bývalé koksovně měla ve čtyřech etapách vzniknout nová část města s obchodním centrem, bydlením i prostory pro administrativu. Dosud však byla vybudována jen první etapa. Primátor Tomáš Macura (ANO) dnes novinářům řekl, že považuje za nereálné, aby se lokalita dobudovala v původně zamýšleném rozsahu.

Pozemky jsou podle města ve vlastnictví privátního investiční fondu Blackstone. Za prodej ploch pro všechny čtyři etapy Ostrava získala téměř 227 milionů korun. "Rozvoj území byl rozplánován na čtyři etapy. Každá ta etapa byla definována určitými časovými i věcnými milníky. První etapa byla splněna, stojí tam dneska obchodní centrum a rezidenční čtvrť," uvedl primátor.

V případě druhé etapy byl vlastník pozemků povinen získat územní rozhodnutí do roku 2013, což bylo rovněž splněno. "Nicméně kolaudační rozhodnutí pro druhou etapu má být vydáno podle smlouvy nejpozději do roku 2016, tam už mám tedy poměrně zásadní pochybnosti o tom, že se to podaří," řekl primátor. U třetí etapy výstavby pak bylo stanoveno, že územní rozhodnutí mělo být vydáno do poloviny loňského roku, což se nestalo.

"Přestože ta smlouva obsahuje jakési opravné prostředky, respektive jakési dodatečné lhůty po těchto datech, tak se obávám, že i tyto opravné lhůty uběhnou takzvaně marně. Za této situace je smlouva postavena tak, že se ty pozemky vrací do majetku města, aniž by město muselo vracet peníze, které za to utržilo," uvedl primátor.

Město chce podle něj do několika týdnů zahájit jednání s vlastníkem pozemků a jednat s ním o dalším vývoji situace. "S velkou pravděpodobností to dopadne tak, že se město stane zpátky vlastníkem těch pozemků," řekl primátor. Za současného stavu jako maximálně reálnou považuje případnou výstavbu druhé etapy v omezeném rozsahu. "Nicméně ani tomu v tuto chvíli nic nenasvědčuje, takže budeme chtít vědět, jak to vypadá. V tom původním rozsahu všech čtyř etap to považuji za vyloučené, že by se to dostavělo," řekl primátor. Osobně se domnívá, že kdyby se město dostalo zpět k těmto lukrativním pozemkům, nevnímal by to jako "špatnou zprávu".

(čtk)