ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Žďár nad Sázavou čeká oprava náměstí Republiky

04.05.2016

Žďár nad Sázavou 4. května - Radnice ve Žďáru nad Sázavou připravuje rekonstrukci dolní části náměstí Republiky v centru města. Zahrne opravu inženýrských sítí, rozšíření chodníků, stavbu opěrné zdi a výsadbu další zeleně. Novinářům to dnes řekl místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Přibudou také odpočinkové plochy s novým mobiliářem, jimž bude vévodit socha sedícího muže se síťovkou odkazující na tradiční výrobu ve městě, kde se síťové tašky ve 20. letech minulého století začaly vyrábět.

"Stavba si vyžádá z rozpočtu města náklady kolem 12 milionů korun," uvedl. Nyní se podle něj koná výběrové řízení na dodavatele, kterému by město mělo předat staveniště v polovině června. Stavba by měla být dokončena během léta. Lokalita naváže na už zrekonstruovanou střední část náměstí Republiky také stylem mobiliáře.

V roce 2012 město podobným stylem a nákladem zrekonstruovalo také Havlíčkovo náměstí. O dva roky později se uskutečnila oprava střední části náměstí Republiky. Stála téměř 33 milionů korun, zahrnovala mimo jiné výměnu kanalizace a veřejného osvětlení, předláždění plochy náměstí, osazení zelení a pořízení nového mobiliáře. Do náměstí byla zakomponována středověká studna objevená při výkopových pracích.

Další postup se v následujících letech bude podle starosty Zdeňka Navrátila (Žďár-živé město) řídit zpracovanou studií rekonstrukce centra města. Postupně se uskuteční revitalizace území kolem kostela sv. Prokopa a tvrze, pěší zóny a Doležalova náměstí. "Bude záležet i na rozpočtových možnostech města. Evropská unie totiž pro současné plánovací období nedotuje úpravy veřejných prostranství," dodal Navrátil.

(čtk)