ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Cena vidnavského areálu se zvýšila

04.05.2016

Olomouc 3. května - Cena bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku, který se stát marně snaží déle než dva roky prodat, se v novém kole zvýšila na 6,5 milionu korun. Důvodem je podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) to, že se objevili zájemci a úřad nechce rozsáhlý areál prodávat pod cenou. V minulém kole jej nabízel za 6,12 milionu, žádný kupec se však nenašel. Areál vězeňská služba koupila v roce 2008 za 29 milionů korun. Vzniknout v něm měl detenční ústav.

ÚZSVM areál převzal na základě usnesení vlády z června 2015. Areál nyní nabízí již ve čtvrtém kole, oproti předchozímu s minimální cenou vyšší o 380.000 korun. "Evidujeme nějaké předběžné zájemce a zároveň nechceme v žádném případě jít pod cenu tohoto objektu. Proto byla cena stanovena na 6,5 milionu korun," řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Úřad již dříve uvedl, že soubor nemovitostí zahrnuje budovy o výměře přes 4500 metrů čtverečních a pozemky zabírající více než 27.000 metrů čtverečních. Nabídky formou obálkové metody mohou zájemci zasílat do 25. května. Jako jediné kritérium pro výběr kupujícího je stanovena výše nabízené kupní ceny. Úřad areál nabízí formou výběrového řízení s následnou aukcí, což znamená, že by se cena mohla ještě zvýšit.

​Rozsáhlý komplex bývalého semináře, který byl od 50. let užíván jako dětská ozdravovna, nabízí úřad již počtvrté. V prvním kole loni v září seminář nabídl za 10,19 milionu korun. Druhé kolo bylo vyhlášeno na začátku října a cena klesla na 7,65 milionu, ani tehdy se kupec nenašel. Před ním seminář v několika kolech neúspěšně nabízela vězeňská služba, která jej v roce 2008 zakoupila za 29 milionů korun. Původně za něj požadovala minimálně 16 milionů korun, cena pak postupně klesala.

Vězeňská služba chtěla areál původně přeměnit na věznici a detenční ústav, do kterého se umisťují sexuologicky nemocní pachatelé vážných úmyslných trestných činů. Plány padly kvůli nákladné rekonstrukci i amnestii, na jejímž základě tuzemské věznice opustilo 6500 vězňů. Údajně nevýhodný nákup prověřovala v minulosti také policie, stíhání bývalého šéfa vězeňské služby Luďka Kuly a Františka Steinera, někdejšího náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), za jehož éry byl objekt zakoupen, bylo však nakonec zrušeno.

Vidnavský kněžský seminář byl založen na konci 19. století. Za druhé světové války tam byli uvězněni polští, francouzští a angličtí zajatci. Zřízen v něm byl i lazaret. Později objekt sloužil jako dětská ozdravovna.

(čtk)