ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Říčanech skončila rekonstrukce Mlýnského rybníka

03.05.2016

Říčany (u Prahy) 3. května - V Říčanech u Prahy skončila rekonstrukce Mlýnského rybníka, jehož hráz poškodila v roce 2013 povodeň. Město nechalo čtyřhektarový rybník odbahnit, opravit hráz a vybudovat podél ní nový chodník. V dalších týdnech bude rybník napuštěn a ozdobí ho dřevěné molo. Náklady byly 36 milionů korun, zhruba polovinu pokryla dotace od ministerstva životního prostředí, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Adéla Ambrožová.

Většina stavebních prací byla hotova na konci loňského roku, letos zbývalo dokončit čtyřicetimetrovou část hráze, kde se i po opravách stále sesouvalo dno. Mlatovou provizorní cestu na tomto místě nahradil klasický chodník. Vymění se ještě osvětlení a přibudou lavičky a odpadkové koše.

S napouštěním rybníka chce radnice začít po kolaudaci, trvat by mělo tři měsíce. "Zkušenosti máme z loňského podzimu, kdy jsme napouštěli rybník Marvánek," uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město). Na jihozápadní straně Mlýnského rybníka během května vznikne také desetimetrové molo pro několik loděk. Opraveny budou ještě Podhrázská a Wolkerova ulice, které poničila stavební auta.

Zanedbané prostředí pod rybníkem chce město předělat na park. Lokalita je součástí plánované cyklostezky Do Prahy na kole, která povede z Mnichovic přes Strančice, Všestary, Světice, Říčany do Kolovrat.

Přes hráz Mlýnského rybníka se v roce 2013 přelila padesátiletá voda a na některých místech ji poškodila. Voda z Říčan pak ohrožovala pražské městské části. Nová hráz má zpomalit povodňovou vlnu a oddálit nástup záplav.

(čtk)