ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava Císařských lázní pokračuje rekonstrukcí střechy

03.05.2016

Karlovy Vary 3. května - Oprava karlovarských Císařských lázní bude letos pokračovat rekonstrukcí další části střechy za 3,5 milionu korun. Karlovarský kraj tak pokračuje v dílčích krocích k záchraně cenné památky. Část peněz půjde přímo z rozpočtu kraje, 2,5 milionu na opravu dá ministerstvo kultury, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Petr Zahradníček (TOP 09).

"V případě Císařských lázní pokračujeme v opravách, které jsme zahájili už v loňském roce. V loňském roce jsme schválili rozsah oprav na tříleté období a vítěznou firmu Bolid M. Realizovali jsme opravu levé kopule včetně střešní krytiny v rozsahu zhruba tři miliony korun. V letošním roce bude pokračovat další etapa opravy střechy, tentokrát se bude opravovat pravá kopule, střední část a restaurátorské prvky," řekl Zahradníček.

Nejnutnější opravy památky si ve třech letech vyžádají zhruba deset milionů korun. Částka má zajistit alespoň základní konzervaci Císařských lázní do doby, než se podaří sehnat peníze na jejich celkovou opravu.

"Celková rekonstrukce bude stát nejméně 600 milionů korun. V současné době máme příslib ministerstva kultury na 100 milionů korun a ministerstva financí na 200 milionů korun, ale stále je to jen příslib," řekl Zahradníček. Zbývající peníze by měl dodat kraj a město Karlovy Vary. Předpokládaný termín zahájení rekonstrukce byl loni v prosinci odhadován na letošní rok, ale zdá se, že bude opět odložen.

Národní kulturní památka, která patří mezi nejznámější stavby v Karlových Varech, čeká na opravu léta. Opravu stavby architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera chtěl řešit kraj s pomocí dotací z končícího Regionální operačního programu Severozápad a dotace ministerstva kultury. Kraj je ale nezískal, proto přišla na řadu jednání o získání peněz na levnější variantu.

(čtk)