ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Olomouc zvažuje, že od Sigmy koupí Andrův stadion

03.05.2016

Olomouc 3. května - Olomoucká radnice uvažuje o tom, že od zadluženého prvoligového fotbalového klubu SK Sigma odkoupí Andrův stadion. Výnos z realitní transakce by měl zlepšit finanční situaci klubu, který se už delší dobu potýká s milionovými dluhy a ztrátami. Vyplývá to ze zápisu z dubnového jednání dozorčí rady SK Sigma Olomouc, který má ČTK k dispozici.

"Předseda dozorčí rady (a primátor Olomouce) Antonín Staněk (ČSSD) seznámil dozorčí radu se závěry posledních jednání o možnostech převodu (stadionu), jeho limitech a předběžně projednaných základních parametrech," stojí v zápisu z jednání dozorčí rady. Dozorčí radu o plánu na prodej Androva stadionu městu informovali také předseda představenstva a spolumajitel klubu Josef Lébr a náměstek primátora Martin Major (ODS), který je členem představenstva klubu.

Hodnotu Androva stadionu a přilehlých pozemků má určit znalecký posudek, který se už zpracovává. Důvěryhodný zdroj, který je s jednáním dozorčí rady obeznámen, ČTK řekl, že záměr na prodej Androva stadionu je zatím v "embryonálním stadiu". Radnice s návrhem přišla kvůli tomu, že už nemůže klubu pomoci formou navýšení základního kapitálu. V předchozích letech klubu tímto způsobem ročně posílala sedm milionů korun.

"Proto jsme přišli s variantou, že bychom ve střednědobém horizontu odkoupili část Androva stadionu a na základě splátkového kalendáře by se kupní cena zaplatila akciové společnosti (SK Sigma Olomouc)," uvedl zdroj. Město by poté muselo zajistit financování provozu stadionu a fotbalový klub by mu platil nájem. "Je to jedna ze tří úvah a zatím nelze říci, jestli bude realizována," zdůraznil zdroj.

Další možností je, že Andrův stadion bude převeden na město bezúplatně a radnice poté bude financovat jeho provoz. Zvažuje se i možnost, že od kupní ceny za Andrův stadion se odečte 91 milionů korun, které od roku 2001 město investovalo do základního kapitálu fotbalového klubu.

Sigma Olomouc se loni po roční pauze vrátila do první ligy. V účetním roce 2014/15, který skončil loni v červnu, klesly jeho výnosy o více než polovinu. Zatímco v roce 2013/14 tehdy ještě prvoligová Sigma utržila 87,8 milionu korun, v roce následujícím po sestupu do druhé ligy to bylo jen 39,2 milionu. Ztráta hospodaření Sigmy se v roce 2014/15 zvýšila z 6,6 milionu na 26,2 milionu korun.

Hospodaření fotbalové Sigmy je ztrátové už pět let po sobě. Na konci účetního roku 2014/15 měl klub z předchozího období nahromaděnou ztrátu 98 milionů korun, která nebyla uhrazena. Financování chodu Sigmy bylo v účetním roce 2014/15 zajištěno pomocí peněz získaných v roce předchozím a díky půjčkám. Na konci loňského června klub evidoval půjčky v celkové hodnotě 57 milionů korun, přičemž 41 milionů pocházelo od podnikatele a akcionáře Lébra.

Zhruba třetinu akcií klubu SK Sigma Olomoouc, jehož základní kapitál činí 273,5 milionu korun, vlastní město. Přibližně stejným podílem disponují Lébr a spolek SK Olomouc Sigma MŽ.

(čtk)