ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Z chebského kláštera milosrdných sester zbyla jen věž

30.08.2016

Cheb 2. května - Z chebského kláštera milosrdných sester zbyla už jen věž kostela. Ačkoli ministerstvo kultury kvůli posuzování, zda je klášter kulturní památkou, zastavilo demolici, část kostela se samovolně sesunula. Majitelé pak zbývající torzo kostela nechali také zbourat, řekl ČTK zástupce vlastníka Petr Karabec.

"Ze čtvrtka na pátek se sesunula jedna stěna kostela. Předpokládáme, že vlivem otřesů, které tam panovaly při dobourávání až ke kostelu a vůbec po dobu celé demolice. Tím pádem se pokračovalo v demolici, protože nemá smysl tam nechat torzo stát," řekl Karabec.

Co bude s poslední částí rozsáhlého areálu, kostelní věží, zatím není jisté. "Počkáme na stanovisko ministerstva kultury. Podle nás nemá smysl tam věž nechávat. Pro nás to nemělo smysl ani předtím a nemá to smysl ani teď," dodal Karabec.

Demolice kláštera, který pochází z počátku 20. století a postupně se změnil v ruinu, kde přespávali bezdomovci, začala na základě demoličního výměru na začátku dubna. Vzápětí ale musela být zastavena, protože se ministerstvo začalo zabývat návrhem na vyhlášení památky. Bourací práce pak pokračovaly jen odstraněním už poškozených zdí.

Podle starosty Chebu Petra Navrátila (ČSSD) v případu demolice chebský stavební úřad nepochybil. Potvrdil to i krajský úřad. Další postup je ale věcí vlastníka a ministerstva.

(čtk)