ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Turnov se pokusí získat dotaci na rekonstrukci hvězdárny

02.05.2016

Turnov (Semilsko) 2. května - Turnov připravuje kompletní rekonstrukci městské hvězdárny za 13,5 milionu korun s využitím evropské dotace. Když ji získá, hvězdárna by měla sloužit i jako rozhledna. Žádost si podá město v květnu. Novinářům to dnes řekl starosta Turnova Tomáš Hocke.

"Pokud uspějeme, tak se hvězdárna zvýší o jedno patro," řekl starosta. "Byli bychom také rádi, kdyby tam vzniklo místo volnočasových aktivit pro sídliště Výšinka," dodal.

Turnov má v kraji zřejmě jako jediné město veřejně dostupnou hvězdárnu. Vznikla v minulém století na přelomu 60. až 70. let. Podle starosty ji využívají astronomové z celého kraje. "Jednou za měsíc dělají pozorování pro občany Turnova, probíhá tam astronomický kroužek, občas tam je přednáška," uvedl.

O získání peněz na opravu hvězdárny usiluje město už několik let. Před čtyřmi lety neuspělo ve snaze získat dotaci z česko-saského programu. Tentokrát se bude Turnov ucházet o podporu z česko-polského programu. Pokud uspěje, rekonstrukci hvězdárny by chtělo zvládnout do léta 2018. O dotaci bude Turnov usilovat společně s osmi českými a 11 polskými partnery v rámci společného projektu na rozvoj cestovního ruchu zaměřeném na rozhledny, vyhlídky a stezky. Dohromady se pokusí získat pět milionů eur (135,27 mil. Kč).

"Když se nepodaří dotaci získat, tak budeme hvězdárnu pravděpodobně opravovat po částech, tak jako dosud," dodal starosta. V minulých letech se dělala přeložka elektrické přípojky a nejnutnější úpravy pro zachování funkčnosti hvězdárny a jejího zpřístupnění veřejnosti.

(čtk)