ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Telč požádala o dotaci na první cyklostezku

02.05.2016

Telč (Jihlavsko) 2. května - Telč požádala o evropskou dotaci na stavbu cyklostezky v Lipkách, jejíž povrch bude vhodný i pro in-line bruslení. Jde o první cyklostezku ve městě, měřit bude čtyři kilometry. Na projekt za 15 milionů korun se radnice uchází o peníze v evropském programu IROP. Pokud uspěje, uskuteční stavbu v příštím roce. Novinářům to dnes řekl starosta Roman Fabeš.

Cyklostezka povede stromořadím Lipky. "Potom obchází celé Panské nivy a ústí u silnice Batelovská," uvedl starosta. Po in-line trase podle něj lidé volají už dlouho. Ve městě vyhledávaném kvůli památkám zapsaným v seznamu UNESCO se tím rozšíří i nabídka pro turisty. Výhledově radnice plánuje vybudování dalších dvou úseků cyklostezek, a to od Roštejna na Volevčice a ve směru na Krahulčí.

Podmínky pro cykloturistiku by se podle Fabeše měly zlepšovat i v širším okolí. Telč se na tom domlouvá s dalšími partnery sdruženými v Regionu Renesance. Chtěli by vytvořit cestu pro cyklisty z Třeště přes Telč a Dačice do Slavonic, která by částečně vedla po současných silnicích a částečně fungovala jako cyklostezka. Tato cesta by navázala na cyklostezku vznikající na rakouské straně hranice namísto bývalé železnice.

V programu IROP požádalo město Telč o příspěvek i na opravu střechy věže svatého Ducha v historickém centru, což bude stát asi 14 milionů korun. Evropské fondy by v Telči měly pomoci také s podstatně dražší obnovou státního zámku, díky níž by mohla být jeho další část zpřístupněna. Rozsáhlý projekt připravuje Národní památkový ústav (NPÚ).

(čtk)