ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Staleté budovy bývalého cukrovaru byly zbourány

30.04.2016

Staré Město (Uherskohradišťsko) 30. dubna - Tři více než sto let staré vily v areálu bývalého cukrovaru, které neodmyslitelně patřily ke Starému Městu na Uherskohradišťsku, byly zbourány. Dvě z nich společnost REC Group srovnala se zemí před nedávnem, na ekologickou demolici třetí z nich se dnes mohli podívat návštěvníci Dne Země pořádaného REC Group.

Cukrovar založili v roce 1868 bratři Abraham a Heřman Mayové. Po nich jej převzali jejich synové. Dvě vily, které nebyly památkově chráněné, byly postaveny v letech 1904 a 1907, dnes bouraná čtyřpodlažní budova v roce 1911. Mayové vlastnili cukrovar do roku 1937, kdy v Evropě prodali majetek a jako Židé se kvůli nacistické hrozbě stěhovali do Argentiny.

Cukrovar byl na konci druhé světové války bombardován a z velké části poškozen. Po válce ho komunisté znárodnili. Po roce 1989 byl privatizován. Podobně jako cukrovary na jiných místech Moravy se ale v 90. letech dostal do potíží. Poslední řepná kampaň byla v roce 1996 a o dva roky později byl ztrátový provoz zastaven.

V areálu cukrovaru působí nyní REC Group a svůj centrální distribuční sklad v něm má potravinářská společnost Hamé. Tři staleté vily a okolní pozemky na konci roku 2015 získala REC Group. Podle mluvčí skupiny Petry Poláškové nešlo již vily zachovat.

"Bohužel, předchozí vlastníci se k nim nechovali zrovna nejlépe. Domy nebyly udržované a zakonzervované, tudíž vandalové a povětrnostní podmínky udělali své," řekla ČTK Polášková. Pozemky společnost využije pro průmyslové účely.

Návštěvníci Dne Země si dnes mohli prohlédnout ekologickou demolici prostřední, nejmladší ze tří vil. "Stroj rovnou rozebírá jednotlivé druhy odpadů. Zvlášť odebírá dřevo a dává jej na hromádku, zvlášť různé kovové konstrukce a zvlášť suť," uvedla Polášková. REC Group dnes například otevřela motokárovou dráhu a doplnila svou zoologickou zahradu tvořenou zvířaty z kovového odpadu o velblouda.

REC Group (Recyklační Ekologické Centrum) byla založena v roce 1998 a dříve nesla název Kovosteel. Skupinu tvoří devět společností, které se zabývají likvidací odpadů a jejich zpracováním, demolicemi, rekultivací, ekologickým poradenstvím, vzděláváním a dalšími službami. V areálu má i atrakce, které slouží k ekologickému vzdělávání veřejnosti.

(čtk)