ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Běchovice začnou opravovat kulturní památku Stará pošta

30.04.2016

Praha 30. dubna - Běchovice začnou opravovat kulturní památku Stará pošta. Rekonstrukci městská část připravuje už několik let, teď jí Praha přidělila dotaci 39 milionů korun. Objekt u silnice spojující centrum Prahy s Kolínem býval přepřahací stanicí po poštovní vozy.

Původně Praha městské části poskytla dotaci ve výši čtyř milionů, což byla ale jen asi desetina nákladů. Teď zastupitelé přidali dalších 35 milionů. "Městská část má zpracovaný projekt pro stavební povolení a přidělené prostředky budou využity v první etapě zejména na sanaci obvodového zdiva, odvodnění střech a zbudování dešťové kanalizace," píše se v důvodové zprávě k usnesení zastupitelů.

Městská část se snaží objekt otevřít veřejnosti. "Projekt zahrnuje nové zastřešení objektů, rekonstrukci celého nádvoří včetně zavedení inženýrských sítí a dešťové kanalizace a výstavbu chybějící části budovy v jihovýchodním cípu dvora," píše se v důvodové zprávě k usnesení zastupitelů.

Projekt městská část připravila na základě studentské architektonické soutěže, vítěze vybrali občané po doporučení odborné komise.

Stará pošta v Běchovicích je původně selské stavení využívané jako přepřehací stanice pro poštovní vozy na cestě mezi Prahou a Kolínem. Od 19. století byl méně využívaný, v minulém století víceméně chátral.

(čtk)