ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bystřice n. P. má šanci zaplnit průmyslovou zónu

29.04.2016

Bystřice nad Pernštejnem (Žďársko) 29. dubna - Bystřice nad Pernštejnem má šanci zaplnit volné pozemky v průmyslové zóně, které nabízí firmám už řadu let. Osm z 12 volných hektarů se chystá obsadit výrobce autodílů Cooper Standard Automotive. V nové továrně plánuje v první fázi zaměstnat 150 lidí a výhledově až 450. Zbývající pozemky v zóně chtějí místní podniky. Město ještě s podporou státu v zóně dostaví komunikace a technické sítě. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli bystřický místostarosta Josef Vojta a společnost Cooper Standard.

"Vypadá to tak, jestli všechno vyjde, že bychom tu průmyslovou zónu obsadili," řekl Vojta.

V Bystřici nad Pernštejnem byla v březnu podle údajů Úřadu práce ČR osmiprocentní nezaměstnanost, práci tam hledalo 451 lidí. Region patří mezi hospodářsky slabší a další problémy mu nejspíše přinese uzavírání uranového dolu v nedaleké Rožné. Podle lednových údajů těžebního závodu už v příštím roce přijde o práci o práci 100 až 200 lidí z 850. Pokud se uskuteční všechny podnikatelské investice avizované v Bystřici, mohlo by to podle místostarosty v této situaci výrazně pomoci.

Cooper Standard Automotive má závod v nedalekém Žďáru nad Sázavou s ročním obratem 3,5 miliardy Kč. Ve výrobě systémů pro rozvod kapalin v autech pracuje 1000 lidí. Podle tiskového vyjádření vedení této společnosti chystá firma vstup do bystřické průmyslové zóny, aby mohla svou výrobu dál rozšiřovat. První část nového závodu chce postavit ještě letos, jde o investici 500 milionů Kč. Druhou část výstavby plánuje na rok 2018. Pak by v továrně mělo pracovat cílových 400 až 450 lidí.

"Rádi bychom ovšem zdůraznili, že nová továrna je podmíněna investičními pobídkami ze strany CzechInvestu, respektive Vlády ČR, které stále nebyly schváleny," upozornilo vedení firmy.

Bystřické zastupitelstvo v březnu schválilo, že firmě Cooper Standard prodá tři hektary průmyslových pozemků a o prodeji dalších pěti pro ni bude jednat v červnu. "Takže v zóně zbude pět hektarů a na ty už máme také zájemce," uvedl Vojta. Kvůli zaměření posledních volných míst ale město potřebuje pokročit s přípravou na dokončení infrastruktury v zóně, což bude stát 21 milionů Kč. Bystřice na tuto akci dostane státní dotaci 17 milionů Kč. Stavební práce plánuje zahájit koncem léta.

(čtk)