ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Open House: Palác Lucerna

29.04.2016

Praha 29. dubna - Palác Lucerna, první pasážová stavba v Praze, se řadí mezi zástupce doby mezi secesí a nastupujícím modernismem. Doznívající secesní sloh rezonuje v ozdobných motivech, které se snoubí s moderními stavitelskými prvky v podobě železobetonu, luxferových stropů či kombinace kovů a skleněných ploch.

Skelet budovy vznikal v období let 1907–1921. Za projektem stál majitel domu a podnikatel ve stavebnictví Vácslav Havel (dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla) společně se zkušeným inženýrem Josefem Čamským. Na návrhu se podílel také Stanislav Bechyně. Pravděpodobným autorem fasády do Vodičkovy ulice č. 36/704 byl architekt Osvald Polívka, který Vácslavu Havlovi navrhoval fasády jeho dalších činžovních domů v Praze. Ty musel podnikatel vesměs prodat, aby mohl stavbu Lucerny financovat.

Palác měl původně sloužit jako hokejový stadion, ale vzhledem k nevyhovujícím dispozicím byl návrh přepracován na společenský sál. Stejně jako v době svého vzniku i dnes se zde potkávají funkce obchodní, společenské a kulturní.

© mm

Adresa: Pasáž Lucerna: Vodičkova 36, Praha 1 nebo Štěpánská 61, Praha 1
Rok: 1907–1921
Architekti: Stanislav Bechyně (autor návrhu), Josef Čamský a Vácslav Havel (projekt), Osvald Polívka (autor fasády)