ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Fond spořitelny koupil za 681 milionů kanceláře v Karlíně

29.04.2016

Praha 29. dubna - Realitní fond České spořitelny koupil za 681,4 milionu korun (25,2 milionu eur) administrativní budovu Rohan Business Center v pražském Karlíně. Objekt přebírá od rakouské developerské společnosti Karimpol Group. Fond tak nyní vlastní deset budov v tržní hodnotě zhruba 7,02 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila Česká spořitelna.

Budova Rohan Business Center byla postavena v roce 2012, má osm nadzemních podlaží a dvě podzemní patra s garážemi. Její pronajímatelná plocha 9700 metrů čtverečních je nyní zcela obsazena. Největšími nájemci jsou investiční a finanční společnost East Orange, která je součástí české Natland Group, dále mezinárodní společnost Kuoni zabývající se marketingem a managementem cestovního ruchu a poskytovatel tepelného zpracování Bodycote.

Vedle nově koupené budovy má realitní fond České spořitelny dalších pět objektů v Praze a dva v Bratislavě. Po jedné budově fond vlastní v Brně a Českých Budějovicích.

ČS nemovitostní fond, spravovaný firmou Reico investiční společnost České spořitelny, vznikl v roce 2007. Podle spořitelny je největším a nejstarším podílovým nemovitostním fondem na českém trhu. Ke konci března hodnota kapitálu fondu přesáhla devět miliard korun a investovalo do něj téměř 40.000 podílníků. Za posledních pět let je roční výnos fondu 2,8 procenta.

Karimpol Group patří k předním developerům ve střední a východní Evropě. Komerční projekty firma uskutečnila vedle Česka a domácího Rakouska také v Polsku, na Slovensku, v Nizozemsku a Lucembursku.

Hospodářské noviny dnes napsaly, že Reico má rozjednanou koupi nejvyšší pražské administrativní budovy City Tower na Pankráci, kterou vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Deník už dříve uvedl, že cena objektu by se mohla pohybovat kolem 180 milionů eur (4,9 miliardy Kč).

Celkový objem investic v České republice v oblasti průmyslových, kancelářských a maloobchodních nemovitostí letos dosáhne zhruba dvě miliardy eur (přibližně 54 miliard Kč), uvedla ve svém lednovém výhledu realitní poradenská společnost CBRE. Proti loňsku by to byl mírný pokles.

(čtk)