ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice odložily rozhodnutí o prodeji centra Ideon

28.04.2016

Pardubice 28. dubna - Vedení Pardubic dnes odložilo rozhodnutí o záměru prodat výstavní centrum Ideon téměř za 20 milionů korun jeho nájemci. Objekt provozuje podnikatel Petr Vašíček a jeho společnost PVV, plánuje jej rozšířit o kongresový hotel. Budovu má dlouhodobě pronajatou do roku 2093 a město smlouvu nemůže jednostranně vypovědět.

Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO) kvůli mnoha připomínkám svou zprávu před hlasováním stáhla. Předloží ji po doplnění znovu zhruba za měsíc.

Zastupitel Petr Klimpl (ODS) požadoval, aby ještě před definitivním schválením prodeje vznikla studie, která zhodnotí dopad stavby hotelu na lokalitu zvláště s ohledem na dopravu a parkování. Další chtěli budoucího majitele smluvně zavázat, že skutečně kongresový hotel postaví. Jiní navrhovali rozhodnutí odložit na příští jednání. Jiní zase poukazovali na to, že pronájem není ekonomicky výhodný, neboť město z nájmu získalo přibližně stejnou sumu, jakou postupně vložilo do investic do objektu.

"Je velmi rozumné objekt prodat někomu, kdo o něj má zájem. Pardubice jsou městem, které by si kongresovým centrem s hotelem mohlo pomoct," uvedl zastupitel Milan Košař (Pardubáci).

Vašíček má v úmyslu do pěti až deseti let postavit místo terasy atriový čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou přibližně 200 lůžek, z kterého by se přímo vstupovalo do kongresového sálu až pro 500 lidí. Zařízení by provozoval hotelový řetězec.

Nájemní smlouva vznikla v roce 1994. Radnice ji chtěla opakovaně vypovědět, platnost nájemní smlouvy však potvrdil soud. Podnikatel má smluvní povinnost zajišťovat opravy Ideonu, dva soudní spory s ním město vyhrálo. Vašíček musel na své náklady zrekonstruovat obvodový plášť budovy, části střechy a vyměnit všechny výklady. Zaplatil také radnici opravu zbylé části střechy a úroky z prodlení. Větší investice by však zřejmě musela platit radnice.

Ideon, který byl postaven v roce 1963, původně sloužil jako plavecký bazén. Zakrytím bazénu v 90. letech minulého století vznikl hlavní sál centra.

(čtk)