ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na zámku ve Zdechovicích by mohly být byty

28.04.2016

Zdechovice (Pardubicko) 28. dubna - Památkově chráněný barokní zámek, který patří Zdechovicím, by obec mohla využít pro bytové účely. Nechala si zpracovat architektonickou studii a připraví podklady ke stavebnímu projektu. Inspirací pro Zdechovice bylo město Ostrov nad Ohří, které dalo na byty přestavět bývalý klášter, řekl dnes ČTK starosta Zdechovic Robert Chutic.

"Rozhodli jsme se řídit naše kroky heslem Zámek k bydlení. Máme 40 žadatelů o nájemní byt a chtěli bychom také jim nabídnout přijatelné podmínky," uvedl Chutic.

Obec v minulosti uvažovala i o jiném využití zámku. Část mohla sloužit k bydlení seniorů, k tomu by však bylo zřejmě nutné rozšíření o externí pavilony. Další prostory v přízemí měly být určené pro služby. Tuto variantu podle starosty zatím zcela neopustila.

Financování projektu zatím není jasné. Obec sama na investici mít nebude, roční rozpočet má zhruba 35 milionů korun. Část peněz by mohla pocházet z evropské státní dotace.

Zámek je již léta nevyužívaný a není v dobrém stavu. Vloni Zdechovice nechaly mikrovlnnou metodou zlikvidovat dřevokazný hmyz v krovech, dřevomorku ve zdivu a dřevěných konstrukcích a čeká je statický posudek a následně odstranění statických závad. Zároveň připravuje projekt na obnovu fasád.

Zdechovický zámek, který současnou podobu dostal na počátku 19. století, znárodnila po roce 1948 komunistická vláda. Nejdříve sloužil k ubytování horníků z Chvaletic, později v něm sídlila vojenská posádka. V roce 1968 jej obsadila sovětská armáda, která odešla v roce 1990. Přístupný je zhruba desetihektarový bývalý zámecký park.

(čtk)