ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Památnou budovu lázní architekta Fuchse čeká oprava

28.04.2016

Třebíč 28. dubna - Město Třebíč má v plánu začít letos opravovat památkově chráněnou budovu s převlékárnami někdejších říčních lázní Polanka. Finanční příspěvek slíbilo ministerstvo kultury. Dřevěný objekt z roku 1934 navrhl architekt Bohuslav Fuchs. Opraven bude po etapách. Koupání v plaveckém areálu kvůli tomu nebude omezeno. ČTK to dnes řekl místostarosta Pavel Pacal.

"Budova je dlouhá léta nějakým způsobem konzervována, nicméně už na ní zub času vykonal svou práci, proto je potřeba ji rekonstruovat," uvedl Pacal. Do historických převlékáren už návštěvníci z bezpečnostních důvodů nemohou chodit. Podle Pacala je to příliš neomezuje, protože jsou zvyklí využívat hlavně moderní převlékárny přímo u bazénu. Fuchsovu budovu chce město zachovat především pro její architektonickou hodnotu.

Radnice předpokládá, že celková rekonstrukce bude stát 3,8 milionu korun bez daně. Z ministerského Programu záchrany architektonického dědictví dostane na první etapu oprav 700.000 korun. "Připravujeme soutěž na zhotovitele prací pro letošní rok," uvedla mluvčí radnice Irini Martakidisová. Tyto práce zahrnující i výměnu některých dřevěných sloupů a dalších prvků by se měly uskutečnit na podzim.

Říční lázně Polanka vznikly na bývalé valdštejnské louce na podklášterské straně řeky Jihlavy, pojmout mohly až 1200 lidí. Slavnostně otevřeny byly 27. května 1934. Koncem 70. let byl v tomto místě vybudován plavecký areál. Dnes jsou zde kromě bazénů i skokanská věž, tobogán a několik hřišť. Městské koupaliště provozuje sdružení Laguna firem Yashica a TTS energo. V minulém horkém létě se na Polance vykoupalo zhruba 30.000 lidí.

(čtk)