ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jičín otevřel stacionář pro postižené děti

27.04.2016

Jičín 27. dubna - Město Jičín dnes oficiálně otevřelo denní stacionář, v němž se bude nezisková organizace Apropo starat o zdravotně postižené děti. Projekt, který přišel na 25,6 milionu korun, významně zkvalitní péči o postižené děti v šestnáctitisícovém městě. Všechny služby bude mít Apropo nyní místo dvou na jednom místě a získá pro ně dostatek prostor. ČTK to řekl místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín). Stavba patřila mezi současné nejvýznamnější investiční akce města.

Záměr přestavby nevyužívané budovy v areálu základní školy ve čtvrti Soudná pro stacionář vznikl již před více než devíti lety. Stavební část rekonstrukce objektu trvala od října 2014 do loňského podzimu. V domě, kde byly původně sociální byty, museli stavbaři upravit vnitřní dispozici, přidat bezbariérové přístupy a výtah. Vznikly v něm i herna, odpočívárna, jídelna, fyzioterapie, místnost pro individuální terapie, dílna pro výtvarné a pracovní činnosti, zimní zahrada a na půdě dva jednopokojové cvičné byty.

Apropo, které bude v novém objektu v nájmu, se stará asi o 50 klientů, z toho jich zhruba 20 využívá služby denního stacionáře. V Jičíně Apropo působí od roku 1996 a poskytuje zejména služby těžce zdravotně postiženým dětem v době, kdy rodiče nemohou tuto péči zabezpečit sami. "Poskytujeme i terénní službu, osobní asistenci, sociální rehabilitaci a různé terapeutické a volnočasové aktivity, pečujeme také o rodiče našich klientů," uvedla ředitelka organizace Jitka Králová.

Na stavební práce v hodnotě téměř 20 milionů korun radnice původně získala evropskou dotaci ve výši 100 procent. Kvůli chybám ve výběrovém řízení ale ROP Severovýchod městu dotaci snížil na 75 procent. Evropská podpora jde i na vybavení stacionáře, takže dotace by měly v souhrnu pokrýt asi 80 procent z celkových téměř 26 milionů korun.

Výstavbou stacionáře se od března po anonymním udání zabývá policie a řeší ji také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Anonym tvrdí, že při rekonstrukci domu na denní stacionář byl překročen limit víceprací o víc než 40 procent. Vedení města je přesvědčeno, že postupovalo správně, a jakékoliv pochybení odmítá.

(čtk)