ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice odmítají nabídku koupit historický dům

27.04.2016

Pardubice 27. dubna - Vedení Pardubic nemá zájem koupit na Pernštýnském náměstí historickou budovu č.p. 80, která prostřednictvím firmy Profi Credit Czech patří miliardáři Davidu Beranovi. Novinářům to dnes řekl primátor Martin Charvát (ANO). Před dvěma lety nabízela realitní kancelář objekt za 37 milionů korun, nyní slevila na 25 milionů korun.

"Dneska je dostatečná síla na trhu, aby případní investoři tento dům revitalizovali. Z mého pohledu úlohou města je rozvíjet majetek, který slouží ke sportu, školství a ke kultuře," řekl primátor.

Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO) řekla, že myšlenka vlastnit další dům v historickém středu města je sice lákavá, ale náklady na opravy domu by byly v řádech desítkách milionů korun, i proto město nabídku odmítá. Rozhodovat o ní budou ve čtvrtek zastupitelé.

Pozdně gotické měsťanské domy na Pernštýnském náměstí, které byly převážně dřevěné, prošly po ničivých požárech města v letech 1507 a 1538 dvěma vlnami raně renesančních přestaveb. Do zástavby výrazněji později zasáhlo už jen rokoko a klasicismus, které v Pardubicích reprezentuje dílo sochaře a štukatéra Jakuba Teplého. V závěru 18. století upravil domům průčelí.

Nejcitelnější proměnu jádra města představovala ke konci 19. století demolice pěti domů v severní frontě náměstí, nahradila je nová radnice ve stylu české neorenesance projektovaná Janem Vejrychem.

Několik ostatních zbořených domů nahradily novostavby s historizujícími nebo secesními fasádami. Jejich autorem byl místní architekt a památkový konzervátor Bóža Dvořák. V roce 1908 navrhl dům č.p. 80, okna měla kamenná gotizující, terakotová ostění. Z původních středověkých staveb se zachovaly jen fragmenty, zejména valeně klenutý sklep.

(čtk)