ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bystřice opraví zámeckou zeď

27.04.2016

Bystřice pod Hostýnem (Kroměřížsko) 27. dubna - Bystřice pod Hostýnem v letošním roce opět pokročí v opravách svého zámku. Tentokrát plánuje obnovu vstupní zámecké zdi. První etapou také začne revitalizace zámeckých interiérů, řekl dnes ČTK starosta města Zdeněk Pánek. Práce budou zahájené v červenci letošního roku.

Díky opravě bude zeď technicky zabezpečena. Podle Pánka bude město zvažovat, že po rekonstrukci zdi zpřístupní navazující zámecký příkop veřejnosti. Radnice má na opravu v rozpočtu vyčleněno 1,73 milionu korun, 800.000 korun by měla získat jako dotaci od ministerstva kultury z Programu záchrany architektonického dědictví.

Letos Bystřice zahájí i postupnou obnovu zámeckých interiérů. Náklady činí kolem půl milionu korun, 300.000 Kč by město chtělo získat jako dotaci od krajského úřadu. Letos budou obnoveny dřevěné prvky a parketové podlahy ve dvou místnostech v severovýchodní části zámku, odkud byla loni přestěhována stálá výstava ohýbaného nábytku.

Podle restaurátorského záměru si kompletní obnova původních dřevěných prvků - dveří, obkladů, obložení okenních výklenků a stěn, okenních rámů a podlah ve výstavních prostorách ve druhém nadzemním podlaží vyžádá celkem 5,5 milionu korun. Radnice vzhledem k finanční náročnosti hodlá projekt realizovat po etapách.

Podle dochovaných písemností byl zámek postaven v první polovině 15. století pány z Tvorkova. Je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jiní svá sídla přestavovali, v Bystřici byly staré budovy ponechány a k nim se postupně přistavovaly nové, které lépe odpovídaly požadavkům na pohodlnější bydlení.

Posledními šlechtickými vlastníky byli Loudonové, potomci slavného rakouského generála. V době hospodářské krize ve 30. letech 20. století se poslední člen rodu Ernst Gideon Loudon dostal do těžkých finančních potíží a byl nucen zámek prodat. V letech 1935 až 1990 tak zde sídlila armáda. Radnice zámek získala v roce 1991 a od té doby ho opravuje.

Dokončeno je předzámčí a na zámku fasáda, střecha a výměna oken. V předzámčí sídlí městská policie, informační centrum a některé odbory radnice. V přízemí hlavní budovy zámku je expozice městského muzea, v prvním patře východního křídla je expozice historického ohýbaného nábytku. V zámecké kapli je expozice věnovaná napoleonským vojákům. Část zámku slouží i k pořádání krátkodobých výstav, koncertů a svateb.

(čtk)