ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O titul Stavba roku Plzeňského kraje soutěží 19 objektů

26.04.2016

Plzeň 26. dubna - Devatenáct staveb soutěží o titul Stavba roku Plzeňského kraje 2015. Je mezi nimi například soukromý depozitář automobilů v Plzni, výzkumné centrum RICE, Centrum stavitelského dědictví v Plasích, Culture Station na plzeňském nádražní, heliport ve fakultní nemocnici, venkovská usedlost v Chanovicích, ale také divadelní terasy v Plzni, Dům přírody Českého lesa v Klenčí, park u Rakováčku v Rokycanech a divadélko a expozice loutek Prácheňské marionety v Horažďovicích. ČTK to řekla mluvčí soutěže Martina Kurfirstová.

"Vítěze šesti kategorií vybere sedmičlenná odborná porota, v níž zasedne mezinárodně uznávaný architekt Jiří Klokočka," uvedla. Vítězové budou vyhlášeni 24. května. Veřejnost může hlasovat od 29. dubna do 15. května. Letos se přihlásilo 28 projektů, meziročně o 11 méně. "Kromě pěti tradičních kategorií je vyhlášena nová - Stavby pro bydlení pro bytové a rodinné domy," řekla mluvčí. Odvážným prvním nominovaným průkopníkem je bytová nástavba hotelu U Zvonu v Plzni.

"Architekt a pedagog Jiří Klokočka je velkou osobností na poli urbanismu. Působí jako vedoucí projektant urbanistického ateliéru belgického města Kortrijk a zároveň je docentem na škole Sint-Lucas Architectuur v Gentu," uvedl Miloslav Zeman, předseda Okresní hospodářské komory Plzeňsko, která je odborným garantem soutěže.

"Po období krize v letech 2009 až 2013 (stavebnictví kleslo o čtvrtinu) se snad odrážíme od země. Loni vzrostlo stavebnictví v ČR o 5,5 procenta, z toho dopravní stavby o 7,1 procenta. Letos by to mohlo být stejné," řekl regionální předseda Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jan Muzika.

Titul Stavba roku 2014 loni získaly Stará synagoga v Plzni, Pavilon skla v Klatovech, nová komunikace a most Jateční v Plzni a administrativní budova firmy Brusivo v Rokycanech.

(čtk)