ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Smuteční síň v Novém Boru bude půl roku uzavřená

26.04.2016

Nový Bor (Českolipsko) 26. dubna - Smuteční síň na Lesním hřbitově v Novém Boru na Českolipsku bude od začátku června až do konce roku uzavřená. Čeká ji obnova zhruba za deset milionů korun. Rekonstrukce je nutná, řekl dnes ČTK starosta dvanáctitisícového města Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

"Smuteční síň už působila hrůzostrašně," dodal. Nyní se koná soutěž na zhotovitele, z níž vzejde i cena rekonstrukce.

Naposledy prošla smuteční síň obnovou v roce 1981, kdy získala historická budova dvě přístavby. Obě se nyní odstraní a nahradí jinými, které by měly vhodněji doplňovat po architektonické stránce původní budovu. Lépe by měla vypadat i historická smuteční síň, kterou čeká kompletní rekonstrukce. "Původní architektonické prvky zachováme," uvedl starosta. Odstraní se tak například plechová střecha nebo obložení. Změní se také výzdoba síně, uvnitř by měly být skleněné plastiky. "Na hřbitově je pohřbena celá řada sklářských mistrů a jsme sklářské město," řekl Dvořák.

V Novém Boru je to jediná smuteční síň, nejbližší je v deset kilometrů vzdálené České Lípě. Podle starosty se ale smuteční obřady budou nadále konat i ve městě. Konkrétně v kostele svatého Ducha v Arnultovicích, který patří Církvi československé husitské. "Je to důstojná náhrada. S farářkou jsme domluvení, že tam mohou být i ateistické pohřby," dodal starosta.

(čtk)