ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na výstavbu škol v okolí Prahy půjde více než miliarda korun

26.04.2016

Psáry (u Prahy) 26. dubna - Na rozšiřování kapacity škol v okolí Prahy půjde více než miliarda korun. Nový investiční program má být podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) rozvržen do tří let. Podporu Valachové už přislíbil ministr financí Andrej Babiš (ANO), s nímž dnes ministryně některé školy navštívila.

V příštím roce by šlo podle Valachové 300 milionů korun, v přespříštím také o 300 milionů a v následujícím by měl být rozdělen zbytek. "Určitě se nemůže stát, že by děti v září neměly kam jít, to je vyloučeno," prohlásil Babiš při návštěvě základní a mateřské školy v Psárech. Už dříve prý jasně řekl, že na výstavbu škol peníze najde. Valachová uvedla, že věnuje velkou pozornost údajům o tom, kolik má kde nastoupit do tříd nových prvňáků. "Nechci, aby došlo k tomu, že v některé části republiky zůstanou školy pro naše prvňáčky zavřené, respektive nebudou stačit," řekla.

Nedostatečná kapacita mateřských a základních škol je vzhledem k demografickému vývoji nejkritičtější právě v okolí Prahy. Podle Valachové se dalo čekat, že početné ročníky z mateřských škol zestárnou a přesunou se do základních škol. Poukázala ale zároveň na to, že za posledních dva roky se do prstence kolem hlavního města přistěhovalo až 30.000 dalších obyvatel, navíc mladých rodin. Podle ní je jasné, že obce si s tím samy nedovedou poradit.

Nové školy se mají stavět v Psárech, Říčanech, Jesenici, Jenštejně, Ondřejově, Čelákovicích či Rudné. V Psárech, kde dnešní ministerská návštěva začala, si Babiš i Valachová pozastavili nad tím, v jak stísněných podmínkách se vyučuje. "Musím říct, že obdivuji paní ředitelku, ta její kancelář je katastrofální," prohlásil vicepremiér. Obec by podle starosty Milana Váchy (za STAN) ráda postavila novou školu pro 540 dětí za 250 milionů korun. "Zatím z hlediska stavební připravenosti to vypadá tak, že jak Psáry, tak Říčany by byly schopny stavět příští rok," uvedla ministryně.

Podle Babiše je ještě potřeba jednat o tom, jak vysoká bude spoluúčast obcí. "Zatím jsme diskutovali o míře deset až 30 procent spoluúčasti na základě samozřejmě jasných a pro všechny platících kritérií," uvedla Valachová. Podle Babiše by mělo jít o 15 až 20 procent. "Uvidíme, jak to dojednáme," řekl ministr.

Už v letošním roce se podle Valachové ministerstvo školství poprvé koordinovalo s ministerstvem financí, což už podle ní přineslo ovoce v podobě dalších nových míst v mateřských a základních školách. Podle Valachové na tyto účely šlo letos díky této spolupráci mimořádně navíc 50 milionů korun.

(čtk)