ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Firma bourající v Milovicích chce prošetřit postup kraje

25.04.2016

Milovice (Nymbursko) 25. dubna - Společnost Mladá RP, která v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku bourá zchátralé objekty a které Středočeský kraj k poslednímu dubnu vypověděl nájemní smlouvu, chystá podnět ke státnímu zastupitelství. Tvrdí, že se zástupci kraje dopustili několika trestných činů, a chce jejich postup nechat prošetřit. S rozhodnutím kraje společnost nesouhlasí a nezná ani přesné důvody vypovězení smlouvy, řekl dnes ČTK její tiskový zástupce Martin Grmela. Vedení Středočeského kraje pochybení odmítá.

Nájemce podle kraje neprovedl všechny demolice ani v dodatečné lhůtě. Zástupci hejtmanství jsou přesvědčeni o tom, že smlouvy dodrželi. Hejtmanův náměstek Karel Horčička (ČSSD) uvedl, že považuje za neseriózní rozjíždět "český folklor" podávání trestních oznámení. Odmítl i tvrzení firmy, že zástupci kraje nechali bez výběrového řízení zpracovat různé znalecké posudky a analýzy za miliony korun, které měly účelově zajistit protiprávní ukončení smlouvy. Jednatel Mladá RP Lukáš Zach na dnešním jednání zastupitelstva prohlásil, že hejtmanství demolice komplikovalo, jak mohlo. "Chápeme to jako zneužití pravomoci," uvedl. Hejtman Miloš Petera (ČSSD) to odmítl. "To je váš náhled na vzniklou situaci. My jsme postupovali tak, jak nám smlouva ukládá. Čas ukáže, jak ty věci se vyřeší," zareagoval Petera. Spor podle něj skončí pravděpodobně u soudu.

Mladá RP uvedla, že zatím zdemolovala 340 původních staveb. Nyní recykluje materiály a odváží je tak, aby vše dokončila podle domluvených termínů. Tvrdí, že má na odstranění hangárů a zchátralých panelových domů ještě tři roky. Podle kraje měly všechny stavby zmizet do pěti let od podpisu smlouvy, tedy do loňského prosince. Firma uvedla, že opodstatněně zachovala deset původních staveb, vesměs hangárů, u nichž kraj původně podporoval jejich zachování jako kulturních památek. "Kraj si plete pojmy demolice a likvidace suti, protože všechny ty objekty jsou v podstatě zbourané, akorát deset tam zůstalo, protože část chtěli prohlásit za kulturní památku," tvrdí mluvčí Grmela.

Podle něj se firma o výpovědi dozvěděla z médií, žádné oficiální vyrozumění z kraje prý neobdržela. Nájemné je zaplacené na 25 nebo 40 let dopředu s dalšími investičními závazky. "Dosavadní investice společnosti Mladá RP na pronajatém území jen na technickém zhodnocení 670 ha areálu odpovídá částce více než 200 milionů korun," dodal Grmela. Podle posudku kraje je hodnota provedených prací asi 160 milionů korun.

Opozice žádá analýzu problému a koncept, co bude s územím dál. Předseda středočeské ODS Jan Skopeček se obává finanční zátěže spojené s náklady na soudní spory a jejich důsledky. Zastupitel za ODS Václav Michl se prý obával už dřív, že kraji zbudou jen dluhy a hromada sutě. Předseda klubu TOP 09 a STAN Věslav Michalik míní, že rada kraje nyní nemohla postupovat jinak. Chybu ale vidí v minulosti, kdy si podle něj kraj v problematické soutěži vybral partnera, kterého by si soukromý subjekt podle Michalika nikdy nevybral. Zároveň upozornil na údajné napojení firmy na bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

Bývalý vojenský prostor v Milovicích je největším brownfieldem v Česku. Po úpravách území by měl v areálu na ploše více než 600 hektarů vzniknout prostor pro průmyslové využití.

(čtk)