ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Středočeský kraj koupí dům Alice Masarykové v Lánech

25.04.2016

Praha 25. dubna - Středočeský kraj koupí za dva miliony korun dům Alice Masarykové v Lánech na Kladensku. V budově spojené s dcerou prvního československého prezidenta a zakladatelkou Československého červeného kříže je expozice, kterou chce hejtmanství zachovat. Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to řekl radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

"To je objekt, kde jsme už nyní v nájmu. Máme tam expozici Českého červeného kříže a expozici Alice Masarykové. My ho kupujeme proto, že se ho chce současný majitel, Český červený kříž, zbavit, a my bychom neradi přišli o tu expozici," uvedl Štefek. Budovu by podle něj mělo spravovat Muzeum T. G. Masaryka v Rakovníku.

Prvorozená dcera Tomáše Garrigua Masaryka byla popularizátorkou sociologie, emancipace žen a abstinentního hnutí. V roce 1919 spoluzaložila v Československu Červený kříž a do roku 1938 byla jeho předsedkyní.

Zastupitel za opoziční ODS Tomáš Havlíček v souvislosti s domem Alice Masarykové poukázal na to, že kraj má už nyní dost majetku, o který se podle něj není schopen starat.

"Bude to další majetek kraje, který bude kraj muset opravovat a udržovat. My máme dlouhodobě problém s tím, že se kraj o majetek nestará a dlouhodobě ten majetek neprodává," uvedl. Podle něj by se hejtmanství mělo části majetku zbavit a utržené peníze investovat do svých budov.

(čtk)