ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Milovníci vodních mlýnů zpracovali jejich evidenci

25.04.2016

Praha 25. dubna - Přibližně polovina vodních mlýnů, které se nacházejí v České republice, je evidována v internetové databázi sloužící také jako průvodce po těchto industriálních památkách. Za čtyři roky práce autoři soupisu a interaktivní mapy vodních mlýnů shromáždili informace o 4450 staveb. Databázi pomáhají doplňovat majitelé mlýnů, ale i turisté a milovníci historie. Jsou v ní mlýny, jež dosud disponují strojním vybavením, ale i ty přestavěné za jiným účelem, architektonicky zajímavé nebo i zřícené.

"Našim cílem je vytvořit databázi vodních mlýnů v Čechách na Moravě a ve Slezsku. Nápad čekal na svou realizaci přes deset let a nakonec se ho ani ne za půl roku za pomoci několika nadšenců a kolegů podařilo uskutečnit," řekl ČTK iniciátor projektu, historik umění a majitel barokního mlýna Rudolf Šimek.

I mlýny, které již neexistují, se do soupisu doplňují, protože mohou mít za sebou zajímavou historii nebo se o nich dochovalo plno dobových fotografií. Podle Šimka je zaniklých mlýnů v databázi asi čtvrtina. Celkový počet více než 8000 mlýnů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku odvozuje z údajů shromážděných v roce 1902; může jich ale být i více, protože mlýny se stavěly i později.

Databáze umožňuje vyhledávat podle mnoha různých kritérií - podle doby vzniku, současného stavu mlýna, druhu vodního toku, na němž stojí, dispozičního typu mlýna, jeho technologie a mnoha dalších, celkem dvou desítek filtrů. "Ve spolupráci s genealogy jsme také sestavili rodokmeny mlynářů a místa jejich působení. Máme již 3000 příjmení," popisuje dále Šimek svou unikátní databázi.

Nejen mlýny vodními se zabývá molinologie, tedy nauka, která se zabývá stavbami, provozem, technologií, dějinami a kulturou mlýnů, mlynářským řemeslem a jeho dějinami. Důraz se přitom klade na památkovou péči o mlýny. Pojem molinologie byl vytvořen roku 1965 na prvním symposiu Mezinárodní molinologické společnosti.

Autoři portálu www.vodnimlyny.cz spolu s několika regionálními muzejními institucemi pořádají 6. a 7. června v Pardubicích konferenci Mlynářská symbolika aneb 900 let mlynářského znaku. Její účastníci se budou věnovat historii mlýnů, jejich architektuře, odrazu v písemnictví a literatuře, některým význačným mlynářským rodům a některé mlýny také navštíví.

(čtk)