ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přerov zřídil krizový byt pro akutní nouze

25.04.2016

Přerov 25. dubna - Přerovská radnice zřídila krizový byt, který by sloužil obyvatelům v případě akutní nouze. Využít jej budou moci například v okamžiku, kdy jejich obydlí zachvátí oheň či zaplaví voda. K dispozici bude od června v jednom z pečovatelských domů, uvedla dnes mluvčí radnice Lenka Chalupová. Kromě bytu v akutní nouzi se město nedávno rozhodlo vyčlenit také několik obecních bytů pro takzvané tréninkové bydlení, které budou určeny vybraným sociálně slabým rodinám.

Krizový byt by měl sloužit lidem, kteří se z minuty na minutu ocitli na ulici. Nebude určen nájemníkům, kteří o byt přišli kvůli dluhům či sporům a nemá ani suplovat bydlení pro oběti domácího násilí. "Při nedávném požáru v jednom z přerovských bytů jsme narazili na problém, že nemáme kam umístit občany, kteří se dostali do potíží. Vyhoří jim byt, vyplaví ho voda - a než si celou věc vyřeší, měli by mít možnost získat od města na přechodnou dobu ubytování. Ne každý má ve městě rodinu, která mu pomůže," uvedl náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Krizový byt bude v květnu zřízen v Domě s pečovatelskou službou v ulici Trávník a do jeho úprav půjde zhruba 40.000 korun. Byt bude vybaven dvěma lůžky, pro akutní případy bude vybaven také povlečením či ručníky, chybět nebudou ani základní spotřebiče. Zástupci města počítají, že bude lidem k dispozici na nezbytně nutnou dobu, maximálně ale na tři měsíce.

Přerovská radnice se nedávno rozhodla vyčlenit také několik obecních bytů pro pomoc rodinám ze sociálně slabého prostředí. V takzvaném tréninkovém bydlení jim sociální odborníci pomohou hospodařit s penězi. Pokud uspějí, budou moci tyto rodiny v obecních bytech zůstat, v opačných případech se budou muset vrátit do azylových domů či ubytoven. V první fázi projektu chce město pomoci čtyřem vytipovaných rodinám. Zájemci se městu mohou do projektu hlásit do 9. května. Podmínkou je, aby neměli dluh u dodavatele energií.

Tréninkové byty jsou součástí nového systému hospodaření s obecními byty, který radnice zavedla od poloviny března. Předpis ruší dosavadní systém pořadníků, na lepší bydlení naopak mohou dosáhnout za určitých podmínek i lidé z chudších vrstev. Bytový fond Přerova rozdělili zástupci radnice do čtyř kategorií. Kromě bytů sociálních, zvláštního určení a bytů obsazovaných formou výběrového řízení zavedlo město také dostupné byty, na které mohou dosáhnout sociálně slabí při řádném způsobu života. Město spravuje zhruba 1500 obecních bytů.

(čtk)