ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prostějovská radnice zahájí modernizaci sídliště Šárka

23.04.2016

Prostějov 23. dubna - Stavebním ruchem ožije v květnu nejstarší prostějovské sídliště Šárka, na kterém radnice zahájí první část dlouho plánované rekonstrukce. Rozsáhlá oprava sídliště je naplánována do roku 2019 a vyžádá si zhruba 80 milionů korun, přičemž pětinu nákladů by měla pokrýt dotace. Obyvatelé lidnatého sídliště musí počítat s dopravními omezeními.

"Stavební činnosti budou probíhat na základě vydaného povolení tak, aby bylo omezení dopravy co nejmenší. Pracovat se bude na chodnících, parkovištích, komunikaci, veřejném osvětlení, kanalizační síti a veřejné zeleni v okolí tamních nemovitostí," řekl ČTK vedoucí odboru rozvoje a investic magistrátu Antonín Zajíček.

Kvůli stavebním pracím bude muset být na sídlišti Šárka omezen příjezd či přístup k některým domům. "Předpokládáme, že stavební práce budou dokončeny nejpozději do konce srpna a sadové úpravy, tedy výsadba stromů a keřů, do konce října," podotkl Zajíček.

Modernizace sídliště bude pokračovat příští rok a skončit by měla v roce 2019. Rozdělena je do čtyř částí, z nichž každá bude stát 20 milionů korun. Na každou etapu může město dostat dotaci až čtyři miliony korun.

Podle bývalého primátora Prostějova Miroslava Pišťáka (ČSSD) se o rekonstrukci tohoto nejstaršího sídliště v Prostějově hovořilo dlouhá léta. "Diskuse začaly před deseti či dvanácti lety. Je to velký dluh Prostějova vůči obyvatelům tohoto sídliště," řekl Pišťák. Prostějovská radnice v předchozích letech investovala zhruba čtyři desítky milionů korun do regenerace sídliště E. Beneše.

Miliony korun do oprav sídlišť s pomocí dotací investují i jiné radnice - například v Přerově či Olomouci. Přerov se nyní zaměřil na opravu panelového sídliště Trávník, které bylo postaveno v 70. letech minulého století a zahrnuje čtyři desítky panelových domů s téměř 1300 byty. Obdobná oprava jiného sídliště v Přerově-Předmostí stála 80 milionů korun, přičemž polovinu nákladů pokryla dotace. Loni dokončená modernizace velkého sídliště Povel v Olomouci stála od roku 2012 přes 100 milionů korun.

(čtk)