ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Policie odložila prověřování stavby cyklověže v Přerově

21.04.2016

Přerov 21. dubna - Policie odložila trestní oznámení, které se týkalo stavby cyklověže u přerovského vlakového nádraží. Parkovací věž, která se otevřela loni v prosinci, čelila kritice kvůli ceně ale i kvůli možnému střetu zájmů. Subdodavatelem byla totiž firma exministra dopravy Antonína Prachaře, který pracuje pro město jako dopravní expert. Podle policie se však podezření z trestného činu neprokázalo, řekla dnes ČTK mluvčí policie Miluše Zajícová. Stavbu však i nadále prověřuje kontrolní výbor města.

Policie případ řešila na podnět občana pro podezření z nehospodárného a netransparentního nakládání s majetkem města Přerova a kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. "Věc týkající se stavby cyklověže byla prověřována, a následně jsme ji odložili s tím, že nejde o podezření z trestného činu," uvedla policejní mluvčí.

Zástupci radnice se rozhodnutí dozvěděli tento týden. Podle náměstka primátora Petra Měřínského (ANO), který musel vypovídat na policii, se neprokázalo ani údajné předražení věže o dva miliony korun.

Financování stavby řešili policisté v souvislosti s tím, že v roce 2013 byl parkovací dům nabízen městu za 7,5 milionu korun bez DPH a zástupci nového vedení radnice přistoupili na stavbu za 9,5 milionu bez DPH. "Vysvětlilo se, že v roce 2013 šlo o jiný typ cyklověže, než za jakou jsme zaplatili my. My máme modernější konstrukci. V částce také nebyly započítány územní a stavební práce za zhruba jeden milion korun," uvedl Měřínský. Radnice poukazuje i na to, že trestný čin nebyl shledán ani v propojení s firmou bývalého ministra dopravy Antonína Prachaře.

Stavbu kritizovala také městská opozice, která napadla způsob projednání investice na zastupitelstvu. O financování projektu se zastupitelé údajně dozvěděli až ve chvíli, kdy se objekt začal stavět. Zastupitelé loni v listopadu pověřili kontrolní výbor, aby prověřil výstavbu parkovacího domu i to, zda byla zakázka v souladu se zákony. Výsledek zatím není znám. "Kontrolní výbor nyní prověřuje podklady, které nám byly poskytnuty," řekl dnes ČTK zastupitel Michal Zácha (ODS).

Kritika cyklověže měla dohru i na letošním únorovém zastupitelstvu, kdy podal náměstek Měřínský návrh na své odvolání. Vyzval jej k tomu jako občan jeho stranický kolega, bývalý jednatel firmy Přerovská rozvojová Karel Bořuta. Důvodem byly právě jejich spory ohledně financování cyklověže. Návrh Měřínského odvolat sebe samotného neprošel. Cyklověž provozuje od prosince roku 2015 společnost Přerovská rozvojová, kterou vede nyní právě Petr Měřínský.

(čtk)