ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ze střechy muzea dělníci sundávají sochy

21.04.2016

Praha 21. dubna - Ze střechy rekonstruované budovy Národního muzea v Praze dnes dělníci s pomocí jeřábu sejmuli tři sochy. Na skulpturách ženských figur s názvy Pilnost, Ušlechtilost a Pravda budou v příštích měsících pracovat restauratéři. Na své místo na pravé balustrádě se sochy vrátí v roce 2018 po ukončení oprav historické muzejní budovy.

První sochu začali dělníci sundávat z balustrády kolem 11:00, o tři a půl hodiny byla na zemi i poslední z trojice. Mluvčí muzea Lucie Broncová ČTK řekla, že všechny sochy zůstanou až do pátku stát v ohrazené zóně u muzea, poté poputují do skladu, kde budou v péči restaurátorů.

Už dříve byla z muzejní budovy sundána socha Krásy. "Byla deinstalována v roce 2007 z důvodů poškození kovových částí sochy a degradace kamene," řekla dále Broncová a doplnila, že socha se na balustrádu muzea vrátí společně s dnes sundanou trojicí soch.

Na opravu čekají i sochy čtyř živlů, které zdobí levou balustrádu muzea. Kdy budou sundány, se zatím neví, uvedla mluvčí. V současné době jsou pevně ukotveny ke střeše, aby odolaly případným otřesům, které mohou vzniknout při hloubení tunelu, který bude spojovat historickou a novou budovu muzea.

Historická budova muzea prochází generální rekonstrukcí od loňského jara. Zhotovitelem stavby je sdružení M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos, které zvítězilo ve výběrovém řízení s nabídkovou cenou 1,352 miliardy korun bez DPH. Rekonstrukce má trvat 42 měsíců. Na expozice je vyčleněno 483 milionů korun.

V polovině února zasáhl střechu budovy požár a způsobil škodu za zhruba deset milionů korun. Příčina ohně zatím není známa. Rekonstrukci objektu požár výrazněji ale nezkomplikoval, hořelo totiž podstřeší, které tak jako tak muselo být opraveno. Velké škody v historických sálech neudělala podle ministra kultury Daniela Hermana ani voda hasičů.

(čtk)