ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rožnovské muzeum otevře knihovnu v opraveném Wilkově domě

21.04.2016

Rožnov p. R. (Vsetínsko) 21. dubna - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na začátku května otevře knihovnu přestěhovanou do opraveného Wilkova domu. Knihovna nabízí kulturně-historické a etnografické dokumenty o oblasti Moravského Valašska, Těšínska a Kopanic. Pro odborníky, laické badatele a ostatní čtenáře je připravena technicky vybavená studovna s možností vyhledávání v elektronickém katalogu a on-line databázích, sdělil dnes novinářům ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Rekonstrukce Wilkova domu skončila loni, poté se do nových prostor stěhoval obsah knihovny. Knihovna a badatelské centrum se otevřou 1. května pro odbornou veřejnost. Ostatní lidé si budou moci nové prostory prohlédnout 18. května u příležitosti Dne muzeí a pro všechny bude knihovna otevřena v druhé polovině roku po dokončení kompletního přestěhování.

Knihovna nabízí knihy, periodika i audiovizuální media. "Knižní fond v současnosti čítá celkem 19.341 svazků a 861 jednotek fonotéky, videotéky a filmotéky," uvedla mluvčí muzea Pavlína Polášková. Databáze z vybraných časopisů a sborníků obsahuje asi 7500 článků.

Knihovna je od roku 2002 zapsána ministerstvem kultury jako Odborná knihovna Valašského muzea v přírodě, statut veřejné knihovny získala v roce 2007. "Od té doby bylo realizováno 5374 návštěv badatelů a čtenářů, během kterých se uskutečnilo 37.192 výpůjček," řekla mluvčí.

Wilkův dům byl postaven ve dvou etapách v letech 1850 až 1910. Původně sloužil jako lázeňská budova, v roce 1938 jej koupila rodina Wilkova, která v něm zřídila penzion pro lázeňské hosty. Muzeum jej koupilo v roce 1986, byl několikrát přestaven, muzeum dalo loni do opravy deset milionů korun.

Muzeum chystá také dovybavení centrálního depozitáře ve Frenštátě pod Radhoštěm, projekt si vyžádá 120 milionů korun. "Do léta bychom chtěli mít projektovou dokumentaci, aby se příští rok mohlo začít stavět," řekl ČTK technický náměstek muzea Milan Gesierich.

Na místě nejstarších správních objektů ve stavebním dvoře sídla muzea na konci roku vznikla dvoupatrová budova. "Ve spodních patrech jsou sklady pro technické zázemí, v horním patře budou výstavní prostory," uvedl Gesierich. Stavba stála 25 milionů korun.

Muzeum je také správcem chaty Libušín na Pustevnách, která předloni vyhořela. Vybralo již firmu, která Libušín znovu postaví, práce začnou v červnu. Hotovy budou asi do tří let a budou stát 80 milionů korun.

(čtk)