ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vimperk nechá zbourat neobydlené domy

20.04.2016

Vimperk 20. dubna - Vimperk nechá srovnat se zemí dva domy, které stojí u hlavní silnice I/4 a hyzdí příjezd do města z Bavorska, respektive od Strakonic. Oba objekty jsou ve špatném technickém stavu a neobydlené. Město nechce, aby tam vznikly ubytovny. Demolice vyjde podle prvních odhadů na téměř tři miliony korun. Objekty by měly být zbourány v příštím roce. Město uvažuje i o demolici dalších domů v Pasovské ulici. ČTK to řekla mluvčí města Irena Malotová.

Podle ní jde o domy čp. 150 v Pasovské ulici a čp. 17 ve Výškovicích. Město domy nechce prodávat, bojí se, že by je nový majitel využil jako ubytovny. "Nabízelo se několik možností, jak s domy naložit. Demolice se i z mého pohledu jeví jako nejrozumnější," uvedl vedoucí městského odboru hospodářského a bytového Martin Kalous.

V domě v Pasovské ulici bývalo podle Malotové 12 bytů. Předpokládané výdaje na jeho zbourání činí dva miliony korun. Kompletní rekonstrukce by podle odhadů města stála skoro deset milionů. V domě ve Výškovicích je šest bytových jednotek. Jeho demolice vyjde na bezmála 900.000 korun, oprava by stála přes tři miliony.

Podle Kalouse by mohl Vimperk srovnat se zemí i další objekty. Zejména domy v Pasovské ulici jsou velice zanedbané. Tyto objekty měly být již v minulosti odstraněny v souvislosti s uvažovaným rozšířením silnice I/4. "V současnosti však Ředitelství silnic a dálnic s touto úpravou nepočítá, protože intenzita dopravy dle daných koeficientů není prý dostatečně vysoká," uvedla starostka Vimperka Jaroslava Martanová (SNK-ED). Podle ní je z výsledků posledního jednání s ŘSD zřejmé, že se o odstranění zmíněných domů bude muset město postarat samo. "Pokusíme se k tomu účelu získat dotační prostředky z ministerstva pro místní rozvoj," dodala.

(čtk)