ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Farnost ve Skalné chystá rekonstrukci kostela

20.04.2016

Skalná (Chebsko) 20. dubna - Římskokatolická farnost ve Skalné chystá rekonstrukci kostela sv. Jana Křtitele. Na opravy požádala o dotaci z přeshraničního dotačního programu Cíl. Celkové náklady mají být podle projektu 26,5 milionu korun. Za ně by se měl kostel opravit zvnějšku i uvnitř, řekl ČTK administrátor farnosti Piotr Libner.

"V poslední době se dělaly jen drobnější opravy, elektroinstalace a podobně. Přišel ale čas na celkovou opravu. Střecha by měla dostat novou břidlici, věže nové plechy, tentokrát měděné. Vymění se i okna, která by měla dostat vzhled z roku 1905," uvedl Libner.

Opravy se dočkají i kamenné prvky a kostel bude vybaven zábranami proti holubům. Upraveno bude i stávající odvodnění kostela. V interiéru by měla být obnovena malba pocházející z roku 1934, měly by být vyměněny lavice a přibýt by mělo ozvučení.

Podle Libnera projekt vznikl ve spolupráci s partnerským městem Neusorg a po rekonstrukci bude kostel poskytovat zázemí například i pro komunitní setkání nebo koncerty.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Skalné byl postaven v roce 1710, o 100 let později vyhořel a byl opraven do současné podoby. Od 80. let minulého století ale vedle drobných oprav neprodělal zásadní rekonstrukci. Navíc ho v roce 1985 poškodilo silné zemětřesení, které se v této části Chebska opakovaně vyskytuje. Nejprve proto bylo nutné zajistit narušenou statiku kostela.

Na financování opravy vyhlásila farnost sbírku, do které mohou dárci přispět na farním nebo obecním úřadě a v knihovně nebo poslat peníze na zvláštní účet. Dárci nad 200 korun budou poté uvedeni na pamětní desce před vchodem do kostela.

Pokud se farnosti podaří získat dotaci z přeshraničního programu, mohly by práce začít už letos. Podle pravidel dotačního programu sice může realizace trvat až tři roky, Libner ale věří, že by se práce daly stihnout do dvou let. Pokud by vznikly nějaké komplikace, tak by měla farnost časovou rezervu.

(čtk)