ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ústí nad Orlicí chystá proměnu bývalé textilky Perla

19.04.2016

Ústí nad Orlicí 19. dubna - Radnice v Ústí nad Orlicí může pokračovat v přípravě přestavby rozsáhlého areálu bývalé textilky Perla poblíž centra města. Zastupitelé schválili regulační plán, který stanovuje pravidla pro zástavbu území. Město si nechává zpracovávat projektovou dokumentaci na část, kterou si chce ponechat, vybuduje také inženýrské sítě a komunikace v celé lokalitě, řekl ČTK starosta Petr Hájek (Sdružení Oušťáci).

Město si chce ponechat zhruba třetinu areálu Perly, především rohovou administrativní budovu, kde dřív sídlilo vedení textilky. Zbylé objekty a plochy chce poskytnout soukromým investorům. Radnice plánuje své budovy, přestavět na nový dům dětí a mládeže, ateliéry Střední průmyslové školy uměleckoprůmyslové, Centrum rozvoje pro vzdělávání žáků základních a středních škol a veřejnosti a objekt s kulturním využitím. Většinu areálu město nabídne soukromým investorům, kteří mají zájem o výstavbu bytů a obchodů.

"Příprava infrastruktury může jít souběžně s nabídkou k privátnímu využití. Je to i signál pro soukromé investory, že město chce realizovat veřejnou část a je na ni připraveno," uvedl Hájek. Inženýrské sítě by se měly začít budovat příští rok.

Regulační plán vymezuje v území koridory pro dopravu a technickou infrastrukturu a rozděluje areál na jednotlivé bloky. Pro ně stanovuje pravidla zástavby, například výšku budov a stavební čáry. Již nyní radnice může začít nabízet k pronájmu nebo odkoupení prostory v rohové administrativní budově, která na veškeré sítě napojená je.

Bývalou textilku koupila radnice v roce 2010 za 30 milionů korun. Továrna zkrachovala rok předtím, dříve dávala práci 400 lidí. Areál se rozkládá na ploše téměř 32.000 metrů čtverečních, z toho zastavěná plocha představuje přes 27.000 metrů čtverečních. Zatím je v části areálu parkoviště, sklady, jídelna, drobná výroba a dvě prodejny, větší část je ale volná.

(čtk)