ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Říčanech na místě kluziště bude nový zimní stadion

18.04.2016

Říčany (u Prahy) 18. dubna - Na místě bývalého kluziště v Říčanech bude nový zimní stadion s ledovou plochou, prostorem pro trénink, posilovnou, restaurací, obchodem a vnitřním i venkovním parkovištěm. Pro školáky, hokejový klub i veřejnost by se mohl otevřít už letos na podzim, výstavba začala v dubnu. ČTK to dnes řekla mluvčí říčanské radnice Adéla Ambrožová. Investorem stavby za asi 100 milionů, která bude na pozemcích města, je podnikatel a bývalý hokejový brankář Martin Altrichter.

Na nyní prázdné ploše vedle sportovní haly ve Škroupově ulici v Říčanech stálo původní nekryté kluziště, které vzniklo v roce 1982 a po celá 80. a 90. léta sloužilo bruslení. V roce 2006 však bylo kvůli nevyhovujícímu stavu uzavřeno a o devět let později včetně okolních budov zbouráno.

"Konečně se staví. K novému stadionu ale vedla velmi trnitá a právně složitá cesta, protože jde o vztah mezi městem a soukromým investorem. Právních omezení je zde celá řada, přičemž město se nechtělo vzdát lukrativních pozemků v centru města. Nakonec jsme nalezli podobný způsob jako ve Vídni, kde se obecní pozemky pronajímají," uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

V návrhu se projektanti museli vyrovnat s vysokou hladinou spodní vody. "Zvolili jsme variantu založenou na pilotech a podloží stavby ochrání před pronikáním mrazu systém speciálního podlahového vytápění. Chlazení ledové plochy bude probíhat ekologičtějším způsobem nepřímého chlazení s minimálním obsahem čpavku," vysvětlil zástupce investora Martin Altrichter.

Dominantní stavbou na ploše cca 4000 metrů čtverečních bude moderní krytá ledová plocha s rozměry 56 krát 26 metrů s tribunou až pro 200 diváků. Jde o velikost kluziště obvyklou třeba v USA. Projekt počítá také s menší speciální plochou pro trénink. "Součástí zázemí bude také posilovna a restaurace, odkud bude možné sledovat dění přímo na ledové ploše. Projekt zahrnuje také obchod a venkovní i vnitřní parkoviště pro autobusy a bezmála 50 osobních aut," dodal Altrichter.

Ledovou plochu budou využívat žáci a studenti místních škol i veřejnost z celého regionu.

(čtk)