ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Studenti chtějí zatraktivnit okolí střekovského nádraží

18.04.2016

Ústí nad Labem 18. dubna - Návrh změny zanedbané plochy kolem střekovského nádraží v Ústí nad Labem v turisticky atraktivní místo připravuje trojice studentů architektury. České dráhy zvažují prodej pozemků v okolí nádraží, kde se nachází jediná parní vodárna s funkční parním strojem v České republice. Autorem záměru proměny okolí nádraží v jakýsi park technických památek je střekovský zastupitel a architekt Jiří Němeček.

Návrh na zatraktivnění okolí železničního nádraží, kde jsou ruiny, nevzhledné budovy a zarostlé dvory plné harampádí, připravují tři zahraniční studenti Fakulty architektury ČVUT, ateliéru Henryho Hansona. "Okolí řeky Labe má v Ústí obrovský potenciál pro volnočasové vyžití. Chtěla bych nabídnout řešení, jak ho využít pro místní obyvatele i turisty," uvedla budoucí architektka Savka Mareničová z Černé Hory. Studie by studenti chtěli v létě představit Ústečanům.

Kousek od nádraží je jediná parní vodárna s funkční parním strojem v České republice z roku 1874. Nedávno tuto technickou památku získalo do majetku město Ústí nad Labem. České dráhy zvažují prodej dalších objektů a pozemku, který kdysi sloužil jako překladiště. "Dnes se sem dobrovolně po chvilce váhání odváží vstoupit jen nadšenec hledající parní vodárnu. A přitom tato plocha leží hned vedle labské cyklostezky a labského nábřeží," řekl zastupitel za hnutí PRO! Ústí Němeček.

Vedle parní vodárny by mohlo vzniknout v ruinách opuštěného skladu ovoce a zeleniny depo historických železničních vozidel Zubrnické muzeální železnice. Zázemí by u nádraží mohla najít také poslední ústecká tramvaj, která je nyní nevyužita v dopravním podniku. "Probíhají také jednání s Národním technickým muzeem o dlouhodobém zapůjčení historických železničních vozidel spojených s ústeckými továrnami, třeba elektrické lokomotivy ze Spolchemie vyrobené kolem roku 1900. Historickou techniku může prezentovat i dobrovolný hasičský sbor, který má základnu v parní vodárně," uvedl ústecký historik Martin Krsek.

Debata o budoucnosti místa by měla podle Němečka přispět k jeho kultivaci. "Pokud si teď město nechá ujít příležitost zakoupit okolní pozemky, koupí je někdo jiný. A s největší pravděpodobností z toho udělá odstavnou plochu kamionů či nějaké nevzhledné skladiště a nenávratně zabije další kus Střekova, který už tak je postižen řadou vyloučených lokalit," řekl Němeček.

(čtk)