ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice jednají o prodeji centra Ideon

18.04.2016

Pardubice 18. dubna - Pardubice znovu jednají o prodeji výstavního a společenského centra Ideon. Nájemník by rád rozšířil objekt z roku 1963 o kongresový hotel. Cenu určil znalecký posudek na necelých 20 milionů korun. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Budova podle náměstkyně neprošla zásadnějšími opravami. Navrhuje proto, ať ji prodá a výrazněji investuje buď nový majitel, nebo ať modernizaci zajistí město. "Aby se objekt dostal na úroveň 21. století a neměl takový ten ošuntělý zjev," řekla Dvořáčková.

Podnikatel Petr Vašíček si Ideon pronajal v roce 1994 na 99 let. Pardubice se snažily smlouvu vypovědět soudně, protože se jim zdála nevýhodná, ale neuspěly. V roce 2013 odvolací soud v Pardubicích určovací žalobu odmítl.

Podnikatel má smluvní povinnost zajišťovat opravy Ideonu a dva soudní spory s ním město vyhrálo. Vašíček musel na své náklady zrekonstruovat obvodový plášť budovy, části střechy a vyměnit všechny výklady. Zaplatil také radnici investici za opravu zbýlé části střechy a úroky z prodlení.

Náměstkyně dnes uvedla, že podnikatel městu dosud doložil investice za 15 milionů korun. Podnikatel tvrdí, že do Ideonu dosud investoval okolo 40 milionů korun, navíc platí nájemné 850.000 korun ročně. O koupi centra prý žádá potřetí. Posudek, který si zadal v roce 2010, odhadl cenu objektu na necelých 50 milionů korun.

"Podle mě by to mělo stát deset milionů korun. Kdybych nechtěl stavět hotel, tak bych to nekupoval, protože nájemní smlouva je výhodnější. Takhle budu platit městu daň z nemovitosti, nějakých 120.000 korun ročně," řekl ČTK Vašíček, jednatel společnosti PVV.

Podnikatel má v úmyslu do pěti až deseti let postavit místo terasy atriový čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou přibližně 200 lůžek, z kterého by se přímo vstupovalo do kongresového sálu až pro 500 lidí. Hotelový řetězec by ubytovací zařízení provozoval. "Restaurace a všechny další části uvnitř by byly řešeny nájemními vztahy," dodal Vašíček.

Pozemky kolem Ideonu by se po prodeji vrátily do majetku města a mohly by sloužit jako rozvojové plochy pro sousední plavecký areál. Prodej musejí ještě schválit zastupitelé. Někteří radní se dnes vyjádřili proti prodeji a návrh prošel jen těsnou většinou. Ve smlouvě je zakotveno, že město má v roce 2047 předkupní právo a navíc se smlouva stane vypověditelnou. Pokud město prodá Ideon v současné době, v kupní smlouvě bude mít předkupní právo za nynější tržní cenu.

(čtk)