ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 5 vloží do Dětského ostrova 21,5 milionu

18.04.2016

Praha 18. dubna - Praha 5 vloží letos do úprav Dětského ostrova 21,5 milionu korun. Na ostrově má být opraveno dětské hřiště, umístěny nové cyklostojany a opraveny cesty. ČTK to dnes sdělila mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová. Návrhy oprav chce radnice projednat s občany na veřejném setkání. Ostrov poničila před asi třemi lety povodeň, od té doby je uzavřen.

V předpolí ostrova mají být umístěny nové cyklostojany. Ty budou rovněž u dětských hřišť přímo na ostrově. Změnami projdou trasy cest, a to včetně hlavní trasy. Cesty by měly být uzpůsobeny tak, aby po nich lidé došli nově i k plánované lávce na severním konci ostrova. Nyní je ostrov přístupný pouze po lávce v jižním cípu.

Vedení radnice v březnu schválilo výběr zpracovatele studie a projektové dokumentace. Na podobě ostrova se budou moci také podílet obyvatelé Prahy 5. "Podněty a návrhy budou moci říct na setkání, které jsme připravili na pondělí 25. dubna od 18:00 v budově radnice," uvedla Šmídová.

Přesná částka potřebná na úpravy zatím není známa, bude záležet mimo jiné na výsledku tendru, v kterém bude radnice hledat stavební firmu, která opravy provede. Otevření plánuje Praha 5 na příští rok.

Dětský ostrov je na území Prahy 5 u Janáčkova nábřeží. Na špici ostrova stojí socha Vltavy a jejích přítoků. Na začátku 20. století byl uměle prodloužen při výstavbě plavební komory. V červnu 2013 jej poničila povodeň, při které Vltava rovněž zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Zaplavila více než šest desítek komunikací. Škody se vyšplhaly na dvě miliardy.

(čtk)